Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku powstają obrazy malowane kawą i winem. Trwa FINEness Międzynarodowy Festiwal Sztuki Kobiecej [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Malowanie kawą i winem - takie między innymi atrakcje czekają na uczestników pierwszej edycji FINEness Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Kobiecej w Rybniku. Sześciodniowe wydarzenie rozpoczęło się we wtorek (07.03.) w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Wczoraj (8.03) w halo! Rybnik artyści zanurzali pędzle w kawie. Tworzeniu tych wyjątkowych prac przyglądał się Arkadiusz Żabka:

Aneta Gajos: Mamy malowanie kawą, czyli coffee painting. Możemy malować taką zwykłą kawą z filiżanki, ale tutaj specjalnie mamy przygotowaną taką kawę, do której dodany jest miód, żeby ta kawa była bardziej lepka. Dłużej wysychała, dzięki czemu artysta może dłużej działać. Wieczorem odbyły się pierwsze wine painting, czyli malowanie wina, malowanie z końca beczki. Jest ono wtedy troszkę gęstsze, gdy jest tam osad. Zostawia bardzo piękny kolor na naszych kartkach. Używamy kartek do technik wodnych, czyli akwareli.

Radio 90: Ten obraz pachnie.

Aneta Gajos: Tak. Jest to swoista aromaterapia, tak samo jak i arteterapia. Inspiracja kolorem i zapachem.

– mówiła Aneta Gajos, dyrektor artystyczny festiwalu.

Aneta Gajos, dyrektor artystyczny festiwalu.

Do Rybnika przyjechali artyści z Meksyku, Macedonii, Tajlandii, Portugalii, Malty, Słowacji, Ukrainy oraz Polski:

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Kobiecej na wszystkich czeka sporo wydarzeń. Wśród nich miedzy innymi plener malarski:

Aneta Gajos: To dla nas ogromny zaszczyt gościć ich w Rybniku, jak i również wspólnie z polskimi artystami dbać o tą wymianę dobrych praktyk, doświadczeń i też budowanie sieci, a co więcej poprzez działania plenerowe na terenie miasta. Jutro np. mamy plener miejski bądź też plener industrialny. Mamy w sobotę na zabytkowej kopalni Ignacy pokaże nam, jak artyści z całego świata widzą nasz region swoimi oczami.

dodaje Aneta Gajos.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj