Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku powstał tor do nauki jazdy na wózkach [FOTO]

Facebook Twitter

Wybudowano go w Parku nad Nacyną. Wszystko po to, by niepełnosprawni poruszający się na wózkach, mogli ćwiczyć pokonywanie różnych przeszkód, z jakimi spotykają się na co dzień.

Pomysłodawczynią jego utworzenia jest prezes Stowarzyszenia Oligos, Elżbieta Piotrowska:

To jest obiekt, który ma przyczynić się do zdobycia umiejętności poruszania się bezpiecznego na wózku inwalidzkim. Bo wózek to nie tylko pchanie i jedziemy do przodu. To są metody, różne techniki pokonywania barier, więc trzeba znaleźć odpowiedni środek ciężkości osoby siedzącej na wózku, wtedy jest lżej. Pokonanie danej bariery: trzeba wiedzieć jak wózek ustawić, no i temu to ma służyć. Mamy tutaj różne bariery z przestrzeni publicznej gdzie można w krótkim czasie, pod okiem instruktora, bądź indywidualnie, te umiejętności nabyć.

A nabyte umiejętności są bezcenne w życiu osoby niepełnosprawnej na wózku- mówi Piotrowska.

Tor nie jest długi, ale znajdują się na nim wszystkie rodzaje przeszkód, na jakie mogą natrafić niepełnosprawni- dodaje prezes Piotrowska:

Podstawowa bariera, najczęściej spotykana, to jest krawężnik, później mamy pochylnię, tu mamy akurat bardzo łagodną z uwagi na to, że te wszystkie inne bariery są bardzo hardcorowe, to nie chcieliśmy już męczyć, tu chodzi o fakt, aby zaakcentować jak wjechać na tę pochylnie. Mamy dukt leśny, mamy różne nawierzchnie, typu żwir, piasek, mamy schody tarasowe, które są bardzo niebezpieczne, właśnie przy takich schodach tracimy orientację, albo zapominamy się, że ten schód jest (…). Mamy zwykłe schody, schody najbardziej trudne do pokonania, często spotkane, np. wejście do restauracji, więc umiejętność wjazdu czy zjazdu jest bardzo ważna.

Uroczystego otwarcia dokonał wraz z Elżbietą Piotrowską prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

W otwarciu toru licznie uczestniczyły osoby niepełnosprawne na wózkach, wśród nich Andrzej Żarnotal i Mirosław Drzęźla. Posłuchaj co mówili naszym reporterom:

Z toru do nauki jazdy na wózkach dla osób niepełnosprawnych można już korzystać od dziś (31.07.) w rybnickim Parku nad Nacyną. Materiał przygotowali Robert Krzyżaniak i Przemek Niedźwiecki.

Szczegółowe informacje i pomoc w zakresie korzystania ze ścieżki do nauki bezpiecznej jazdy na wózku inwalidzkim znaleźć można w Stowarzyszeniu OLIGOS, przy ul. J. Karłowicza 48 lub po nr tel.: 32 750 57 96 lub 32 750 57, www.oligos.pl

Ścieżka powstała z materiałów używanych na co dzień przez Rybnickie Służby Komunalne, takich jak kostka brukowa czy pochodząca z demontażu kostka granitowa, wykorzystano też niezbędne kruszywo. Elementy (barierki, poręcze) stalowe zostały wykonane przez pracowników RSK. W budowę zaangażował się również Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wykonując drewniane drzwi wahadłowe, zaś cześć merytoryczną (piktogramy, instrukcje) przygotował prywatny podmiot.

W sumie do stworzenia toru zostało wykorzystane:

– 45 m2 kostki brukowej,

– 90 mb obrzeży,

– 8 m2 kostki granitowej (z demontażu),

– piasek, żwir, kliniec,

– rury odzyskane z elementów zdemontowanych,

– materiały na tablice informacyjne (na podbudowie materiałów z odzysku).

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj