Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

W Rybniku powstanie Dom Samotnej Matki

Facebook Twitter

W Rybniku powstanie dom dla samotnych matek i kobiet w ciąży. Trafić tam będą mogli również ojcowie wychowujący nieletnie dzieci. W sumie znajdzie się tam miejsce dla 15 osób.

Na potrzeby placówki zaadaptowany zostanie budynek komunalny na rondzie Kamyczek, z którego już wyprowadzeni zostali lokatorzy.

Dziś miasto boryka się z problemem, co zrobić z takimi osobami. Matki zwykle trafiają do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Chrobrego, ale zgodnie z przepisami mogą tam przebywać tylko 3 miesiące- mówi Radiu 90 Barbara Kazana z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku:

Obserwujemy tutaj, jeżeli chodzi o Ośrodek Pomocy Społecznej, że jednak ilość kobiet, które potrzebują wsparcia w postaci  schronienia, ciągle wzrasta. Związane jest to chyba z taką trudną sytuacją rodzin, czyli rozpadem związków, przemocą domową, która się pojawia i innymi sytuacjami kryzysowymi, które powodują, że nie mogą zamieszkiwać tam gdzie wcześniej przebywały. W 2018 roku takich kobie, które chodziły po różnych placówkach, było 28 i 47 dzieci. Doliczyliśmy się 5 kobiet w ciąży.

Budynek czeka teraz gruntowny remont i przystosowanie go na potrzeby osób niepełnosprawnych. Mówi Barbara Kazana z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, z którą rozmawiał Arkadiusz Żabka:

W całym procesie tworzenia dokumentacji technicznej dotyczącej budynku, brał udział Ośrodek Pomocy Społecznej i zostało to tak zaplanowane, żeby jak najbardziej kobiety mogły się usamodzielniać. Jest wspólna kuchnia, jest miejsce do spotkań grupowych, jest bawialnia, jest pralnia, suszarnia, jest to dostosowane do potrzeb. Cały budynek przede wszystkim jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co też jest ważne, bo nie do końca wiemy, jakie kobiety w przyszłości tam trafią.

Prace mają trwać przez najbliższy rok, a otwarcie placówki zaplanowano na 2021 rok. Urzędnicy wierzą, że lokalizacja domu dla samotnych matek będzie sprzyjała usamodzielnieniu. Mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Lokalizacja już wzbudziła jakąś dyskusję, natomiast proszę sobie wyobrazić, że ktoś znajduje się w trudnej sytuacji i wyprowadzamy tę osobę na najbardziej skrajną dzielnicę miasta i zostaje oddalana od komunikacji, od miejsc gdzie są ludzie, gdzie jest park, gdzie toczy się życie, to miejsce wydaje się lepsze ze względu na dostępność wielu usług publicznych, na rozwiązanie problemów komunikacyjnych (…).

Po usamodzielnieniu samotne matki lub ojcowie mają trafić do mieszkań chronionych lub komunalnych. Na adaptację budynku urzędnikom udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 2 milionów 300 tysięcy złotych. Z budżetu miasta ma na ten cel trafić pół miliona.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj