Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku stanęła wieża Eiffla. Prawie 15-metrowa konstrukcja będzie symbolem dzielnicy Niedobczyce [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

W nocy z 16 na 17 sierpnia postawiono blisko 15-metrową kopię wieży Eiffla. Takie zagospodarowanie ronda wygrało jako projekt dzielnicowy podczas głosowania w ubiegłym roku na Budżet Obywatelski w Rybniku.

W godzinach nocnych, niedaleko placu budowy pojawili zwolennicy tej inicjatywy:

Jednym z pomysłodawców jest były radny Henryk Ryszka, który także był obecny w trakcie stawiania wieży:

Henryk Ryszka: Myśmy, zanim ten budżet obywatelski zgłosili, W Rybniku-Niedobczycach były cztery wnioski, nasza wieża była piątym. Zrobiliśmy spotkanie w domu kultury i uzgodniliśmy, który jest według większości najlepszym projektem. Okazało się, że była to wieża.

Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku podała Radiu 90 kilka ciekawostek technicznych dotyczących powstałej wieży:

Agnieszka Skupień: Ma ponad 3 tysiące elementów, waży 8 ton. Podbudowa pod wieżę, cały ten fundament waży 127 ton. Sama konstrukcja wieży bez fundamentu ma blisko 15 metrów wysokości. Wokół wieży powstanie zagospodarowanie, które przygotowuje zieleń miejska, także będzie pięknie, kwitnąco i pachnąco. To wszystko już we wrześniu. Dodatkowym elementem będzie podświetlenie wieży.

Na całkowity koszt wieży składają się pieniądze z budżetu obywatelskiego, urzędu miasta oraz lokalnych sponsorów:

Agnieszka Skupień: Cały budżet wieży Eiffla na początku miał wynosić 90 tys. zł. Miasto dołożyło do tego budżetu, łączny koszt brutto to blisko 149 tys. zł. Z tym że cześć elementów całego zagospodarowania ronda będzie sponsorowana przez lokalnych sponsorów, firmy. Na razie nie chciałabym mówić kto i co, bo te rozliczenia jeszcze trwają i będziemy mogli je podać z końcem września.

Jak pięła się w górę wieża Eiffla w Rybniku, obserwował nasz reporter Przemek Niedźwiecki. Zdjęcia oraz film poniżej:

Zobacz nasz film:

Zobacz naszą relację live:

 

Trwa budowa 16-metrowej kopii wieży Eiffla na rondzie Niedobczyce-Paryż w Rybniku w dzielnicy Niedobczyce. Prace potrwają do jutra do wczesnych godzin porannych. Nie są przewidziane utrudnienia w ruchu.

Opublikowany przez Radio 90 Wtorek, 16 sierpnia 2022

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022