Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W rydułtowskim MOPS-ie będzie bezpieczniej dzięki Systemowi Sygnalizacji Napadu

Facebook Twitter

Pokoje zajmowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zostały wyposażone w specjalne urządzenia podłączone do Systemu Sygnalizacji Napadu. To 10 pilotów (jedna sztuka w każdym pokoju) oraz centralka zbiorcza. W razie wystąpienia zagrożenia pracownik naciska czerwony przycisk na pilocie i wszczyna alarm.

Ten z kolei jest weryfikowany przez firmę ochroniarską a w razie konieczności powiadamiana jest Policja oraz inne służby. Przypomnijmy na przełomie roku w Polsce doszło do 2 napadów na OPS-y, w których zginęły 2 osoby a kilka zostało rannych. To było bezpośrednią przyczyna zainstalowania w Rydułtowach nowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo urzędników.

Bezpośrednim powodem zamontowania Systemu Sygnalizacji Napadu były głośne zdarzenia, do których doszło na przełomie roku w Górze Kalwarii oraz Makowie koło Łodzi. W pierwszym przypadku niezrównoważony psychicznie mężczyzna targnął się z nożem na pracowniczki Ośrodka Pomocy Społecznej i zadał im kilka ciosów nożem. Kobiety przeżyły. Tyle szczęścia nie miały ofiary bestialskiego ataku, do którego doszło w Makowie. Tam napastnik oblał benzyną biuro, w którym znajdowali się ludzie i podpalił je. Zginęły dwie osoby. „Lepiej dmuchać na zimne” – tłumaczy Halina Kotala dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rydułtowach. Co prawda, klienci MOPS-u są spokojni ale nikt nie wie co przyniesie przyszłość.

Miesięczny koszt funkcjonowania systemu wynosi 29 zł. Został on tak zaprojektowany aby nie płoszyć potencjalnego sprawcy napadu. Alarm jest cichy ale interwencja Policji jak najbardziej głośna. Test Systemu Sygnalizacji Napadu odbył się 18 lutego o godzinie 13.44. Został zakończony pomyślnie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022