Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W sobotę (17.09.) spacer po międzywojennym Raciborzu

Facebook Twitter

Jak wyglądał Racibórz w dwudziestoleciu międzywojennym? Odpowiedź na to pytanie już w najbliższą sobotę (17.09.) na spacerze organizowanym przez Stowarzyszenie Odra 1945.

„Spacer po modernistycznym Raciborzu ze Stowarzyszeniem Odrą 1945” rozpocznie się sobotę (17.09.) o godzinie 12.00 spod biblioteki na ul. Kasprowicza 12. Przewodnicy przybliżą międzywojenną historię Raciborza i pokażą miejsca na co dzień niedostępne. Spacer potrwa około dwóch godzin. Obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona!

Stowarzyszenie Odra 1945 jest grupą miłośników szeroko pojętej historii Raciborza i okolic. Jak sami o sobie piszą: „Kochamy Racibórz i jego historię. Szukamy, szperamy, sznupiemy…, gdzie się da i jak się da.”. Stowarzyszenie jest znane m.in. z takich akcji jak: rewitalizacja schronu w Arboretum Bramy Morawskiej, eksploracja raciborskich podziemi (piwnice starego szpitala, skarbiec na Rynku) i organizacja wspólnie z raciborskim muzeum konferencji naukowej „Rytuały pogrzebowe”.

Architektura modernistyczna to budynki powstałe w okresie międzywojennym, w czasach gdy Racibórz znajdował się w granicach Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Architektura tego okresu jest często niedostrzegana lub niedoceniana, nie tylko ze względu na ciążące na niej odium kłopotliwego dziedzictwa (wieża ciśnień jako sztandarowa realizacja architektury nazistowskiej). Odejście modernizmu od stylizacji, brak łapiących wzrok detali na fasadach i czysty funkcjonalizm sprawia, że styl ten łatwo wtapia się w przestrzeń miasta.

Spacer potrwa około dwóch godzin. Obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona! – pod nr tel. 32 415 37 24 wew. 27, nr kom. 515 276 612 lub w bibliotece na ul. Kasprowicza 12.

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień, oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Spacer szlakiem raciborskiej moderny zostanie przeprowadzony w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022