Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza akcja poszukiwawcza. W sobotę (4.02.) pierwszy etap poszukiwań górników w Pniówku

Facebook Twitter

Pójdą po kolegów-ratowników i górników. Akcja poszukiwawcza w Pniówku została zaplanowana na sobotę (4.02.) - zapowiedziała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Pniówek: rusza akcja poszukiwawcza

Akcja ratownicza ma docelowo pozwolić na dotarcie do siedmiu zaginionych górników. Weźmie w niej udział 90 zastępów ratowniczych. Cała akcja ma przebiegać dwuetapowo. Pierwszy etap ma polegać na zawężeniu otamowanego rejonu. Pozwoli ocenić sytuację w rejonie ściany N-6 i podjąć decyzję o drążeniu zupełnie nowego wyrobiska, które umożliwi szybsze dotarcie do zaginionych górników. Do tej pory trzy otwory wykonane w pochylni N-6 pozwoliły wstępnie ocenić parametry występujące w zatamowanym obszarze.

Kopalnia już rozważa drugi etap i dojście jak najkrótszą drogą, już bezpośrednio, do zaginionych. Przewiduje się w nim wykorzystanie otwartego wyrobiska i wykonanie zupełnie nowego, by bezpiecznie dojść do zaginionych. Może to potrwać od czterech do sześciu miesięcy.

W tragicznej serii wybuchów metanu w kwietniu minionego roku zginęło łącznie 16 osób, 7 z ofiar zostało pod ziemią. Pięciu z nich to ratownicy górniczy, którzy ruszyli pod ziemię z pierwszą akcją.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023