Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

W sprawie koksowni „Dębieńsko” poprosili o pomoc Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Facebook Twitter

"Umieramy na raka, przez cały rok przekroczone są norny jakości powietrza, nie możemy normalnie żyć" - mówią nam mieszkańcy Czerwionki- Leszczyn. Protestują przeciwko Koksowni "Dębieńsko", która ich zdaniem truje ludzi. Według danych epidemiologicznych w gminie jest najwyższa zachorowalność na nowotwory w powiecie rybnickim, natomiast w miejscu gdzie zlokalizowana jest koksownia jest o 30 % wyższa zachorowalność niż w częściach wiejskich gminy.

Posłuchaj co mówią mieszkańcy:

Zakład ma zakończyć produkcję we wrześniu przyszłego roku, mieszkańcy chcą, by stało się to jak najszybciej:

Mieszkańcy poprosili o pomoc Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, bo jak mówią czują się bezsilni:

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, zajęła się sprawą, bo jak mówi Małgorzata Smolak dane są przerażające:

Dlatego też w czwartek (24.08.) fundacja skierowała do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wniosek o wstrzymanie produkcji w zakładzie:

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach ma dwa miesiące na odpowiedź. Tymczasem koksownia „Dębieńsko” nie chciała z nami na ten temat rozmawiać. Zakład na swoich stronach opublikował komunikat w tej sprawie, w którym tłumaczy, że „dopuszczalne poziomy emisji nie są przekraczane, a liczne kontrole, jakie miały miejsce w ostatnim czasie nie stwierdziły naruszeń obowiązków wynikających z bardzo restrykcyjnych przepisów ochrony środowiska”.  Cały komunikat znajdziecie TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2020