Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W trakcie rozmowy telefonicznej potrafią wykryć Alzheimera. Pilotażowe badania dla seniorów w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

W trakcie rozmowy telefonicznej wykrywają np. chorobę Alzheimera. W Jastrzębiu ruszył nowatorski projekt badań dla seniorów. Prowadzi go stowarzyszenie EBI Association wspólnie z Fundacją JSW.

W pilotażowym programie może wziąć udział 40 osób powyżej 60. roku życia. Badania są przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzia TICS – to jedyne polskie badanie przesiewowe możliwe do przeprowadzenia zdalnego wywiadu, który służy wczesnemu wykrywaniu schorzeń geriatrycznych prowadzących do niedołęstwa i niesamodzielności starczej. To nie tylko Alzheimer, ale też np. demencja. Testy stanowią element profilaktyki zdrowego starzenia się. Służą ocenie pamięci krótkotrwałej, uwagi, funkcji językowych, pamięci deklaratywnej i myślenia abstrakcyjnego.

Badanie wykonywane może być przez telefon, przez video lub w kontakcie osobistym. Senior odpowiada samodzielnie na 18 pytań. W tym czasie nie może korzystać z żadnych notesów i zapisków, powinien skupić się na teście, najlepiej, jeśli jest sam, tak by nikt i nic mu nie przeszkadzało. Dzięki odpowiedziom na pytania, które oceniają różne funkcje mózgu, otrzymujemy pierwsze wyniki – poziom ewentualnych zaburzeń i ryzyko ich postępowania. Wtedy wiadomo jak pomóc seniorowi, można podjąć kroki, by wyhamować chorobę.

Jak zgłosić się na badanie?

Można się do niego zgłaszać przez stronę Stowarzyszenia „EBI Association” https://ebi.org.pl/ lub osobiście w biurze w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Armii Krajowej 25. Link do formularza: https://ebi.org.pl/fundatorzy/zglos-sie-badanie-tics/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj