StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

W tym miejscu ma powstać hospicjum w Rybniku. Co nowego w tej sprawie?

Placówka powstanie w dzielnicy Niedobczyce:

Będą ustalane wszelkie szczegóły sanitarne, epidemiologiczne, no wszystko to, co jest potrzebne do konkursu. Wizję mieliśmy projektową, ale to jest tylko po to, aby móc ogłosić konkurs. Ma się znaleźć 30 łóżek, ale oprócz tego jeszcze 10 łóżek jako oddział dzienny, czyli dla tych osób, które chciałyby pacjentów zostawić w ciągu dnia no i odebrać sobie wieczorem – mówi Sylwia Figura-Kluszczyńska z Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie, która jest inicjatorem budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku.

Do tego, że jest potrzeba powstania takiej placówki w mieście, przekonuje się coraz więcej mieszkańców:

Podkreślmy, że to jest specjalistyczna opieka paliatywna, hospicyjna i rzeczywiście braki są coraz większe – widzimy to. Chorych jest coraz więcej i naprawdę hospicja domowe nie dają rady. Ta placówka jest naprawdę potrzebna, dlatego chcemy dotrzeć do świadomości mieszkańców, że ta idea jest naprawdę wspaniała. Robimy to dla siebie, przede wszystkim dla siebie i myślę, że jest ta świadomość już coraz większa i widzimy to i słyszymy, z czego bardzo się cieszę, bo to jest naprawdę cudowne, jeśli ludzie zaczynają widzieć tę potrzebę i sens tego. W końcu nie jest mówione, że to gdzieś tam sobie coś wymyślili i że nie ma szans, że to powstanie. Ja widzę już światełko i widzę szansę i bardzo chciałabym doczekać momentu, kiedy tu powstanie to hospicjum i powiem: łał, to jest cudowne, co w Rybniku powstało dla nas wszystkich – dodaje Sylwia Figura-Kluszczyńska.

Dziś (3.10.) w Halo!Rybnik w samo południe premiera płyty, która jest cegiełką na rzecz budowy stacjonarnego hospicjum. To projekt, który zjednoczył wielu rybnickich artystów, m.in. grupę Carrantuohill, Chwilę Nieuwagi, 6 na 6, Kubę Więcka, Krzysztofa Popka czy Piotra Tłustochowicza:

To jest wspaniała rzecz, oprócz tego, że płyta wspaniała: „Każdy dzień jest początkiem” – daje nam możliwości, tytuł jest wspaniały – uważam- płyty. Oprócz tego, że jest ta płyta, ta cegiełka, poznaliśmy wspaniałych ludzi. Ludzi, którzy pracowali przez siedem miesięcy na ta płytą. Pracowali za darmo, bez żadnego honorarium, zrobili to naprawdę społecznie. Liczę na to, że ta płyta rozejdzie się bardzo szybko i ta cegiełka będzie zakupiona na rzecz tego hospicjum, bo jest naprawdę wspaniała. Jest wspaniały przekaz ks. Marka Bernackiego, który tym swoim głosem, tym swoim wdziękiem daje nam wspaniałe motta – naprawdę cudowne, gdzie można się wzruszyć. Ja polecam tę płytę, bo jest naprawdę czymś wyjątkowym dodaje Sylwia Figura-Kluszczyńska.

Płyta została wydana w tysiącu egzemplarzy. Będzie dostępna na stronie internetowej fundacji, w Halo!Rybnik i księgarni „Orbita”.

Zostaw komentarz