Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W tym miejscu pomoc znalazło już prawie półtora tysiąca bezdomnych

Facebook Twitter

Skala bezdomności w Polsce jest trudna do oszacowania, liczby wahają się, wskazując, że bez domu może pozostawać pomiędzy 80 a 300 tysięcy osób. Tymczasem Schronisko imienia Brata Alberta w Przegędzy już od 20 lat działa, pomagając bezdomnym z regionu.

Mija właśnie 20 lat od powstania placówki. Noclegownię odwiedził Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Andrzejem Cacakiem kierownikiem schroniska:

Liczba osób bezdomnych rośnie systematycznie, przybywa bezdomnych. I co jest straszne, coraz więcej młodych ludzi jest u nas.

Radio 90: Wbrew pozorom, bardzo łatwo stać się bezdomnym…

Mam takiego pana, który wcześniej prowadził dużą firmę i przez to, że Urząd Skarbowy mu wlazł za skórę, znalazł się u nas, bo był bez środków do życia. Największy problem jest z alkoholem. Jest tutaj grupa mieszkańców, która przebywa od dłuższego czasu i oni już przywykli do norm, jakie tu obowiązują. Najgorsi są ci między 20 a 30 rokiem życie, bo im się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadali, ale jak się zostanie u nas, to się zmienia potem.

Do schroniska trafia najwięcej bezdomnych z terenu Rybnika, są tu również osoby z Czerwionki-Leszczyn, Knurowa oraz gmin powiatu rybnickiego i wodzisławskiego:

Przed nami kolejna zima. Obecnie schronisko jest już wypełnione niemal w stu procentach. Wolnych miejsc praktycznie nie ma.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj