Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W weekend ruszają Rybnickie Dni Literatury. Sprawdźcie plan wydarzeń

Facebook Twitter

To jedno z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce. Już w najbliższy weekend rozpoczną się Rybnickie Dni Literatury. To już 51. edycja. W sobotę (3.10.0 "na rozgrzewkę" o 18.00 spotkanie w rybnickiej bibliotece z radiowcem, wędrowcem i fotografem - Marcinem Kydryńskim.

A uroczysta inauguracja w niedzielę (4.10.) o 18.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej i premiera spektaklu „Chachary” na podstawie fragmentów książki Józefa Musioła, pełna soczystego śląskiego humoru podróż po Śląsku, a zwłaszcza Rybniku lat 50. XX wieku. Tuż przed spektaklem uroczystość wręczenia nagrody Złotej Honorowej Lampki Górniczej.

Co jeszcze zaplanowano w ramach 51. Rybnickich Dni Literatury? Sprawdźcie:

3.10.2020, godz. 18.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7. Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic”, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich. Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt. Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival. Autor książek: 20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. „Dal”.

4.10.2020, godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Pl.Teatralny 1. Oficjalna inauguracja 51. Rybnickich Dni Literatury.

Teatr Safo – „Chachary”, premiera spektaklu opartego na motywach książki Józefa Musioła. Spektakl poprzedzi uroczystość wręczenia nagrody Złotej Honorowej Lampki Górniczej.

Spektakl na podstawie fragmentów książki Józefa Musioła wyśmiewa absurdy poprzedniego ustroju i pokazuje go niezwykle trafnie, w krzywym szwejkowskim zwierciadle. Główny bohater Franciszek Kopiec, to stały bywalec sal sądowych okresu stalinizmu, który zawsze próbuje płynąć z prądem, przechytrzyć system i naginać prawo na swoją korzyść. „Chachary” to pełna soczystego śląskiego humoru podróż po Śląsku, a zwłaszcza Rybniku lat 50 XX wieku.

7.10.2020, godz. 19.00, Fryderyk Chopin – Homo Artifex czyli koncert – spektakl o talencie i byciu sobą

Myślą przewodnią koncertu jest zdanie J.W. Goethego:„czasem drogo kosztuje ta odrobina życia i wolności”. Ten „wielofunkcyjny”projekt, który jest jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością z elementami wykładu performatywnego, łącząc w sobie gatunki i mieszając konwencje, z powodzeniem prezentowany jest zarówno w salach filharmonicznych, jak i na deskach teatralnych.
Wystąpią: Katarzyna Thomas – sopran, Piotr Szafraniec – fortepian, Dariusz Jakubowski – aktor/ scenariusz/ reżyseria.

  • 8.10.2020, godz. 18.30, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7. Spotkanie z Joanną Szczepkowską
  • 11.10.2020, godz. 17.00, Otwarcie wystawy malarstwa Grupy „Oblicza”
  • 16.10.2020, godz. 17.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7. Spotkanie z kapitułą i nominowanymi do nagrody JULIUSZ
  • 16.10.2020, godz. 19.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7, „Klauzula zdumienia”, spotkanie autorskie z Agatą Passent; moderatorka: Aleksandra Klich

17.10.2020, godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Pl.Teatralny 1. Grzegorz Turnau – koncert oraz uroczystość wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Zapraszamy na wyjątkowy koncert jednego z najwybitniejszych polskich wokalistów i kompozytorów! Grzegorz Turnau wraca do Rybnika po dłuższej nieobecności, więc nie może Was zabraknąć na widowni! Koncert poprzedzi ok. 40-minutowa uroczystość wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Grzegorz Turnau – Kompozytor, wokalista, pianista, autor tekstów. Karierę rozpoczął w 1984 roku, wygrywając XX Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Wówczas rozpoczął także współpracę z Piwnicą pod Baranami, gdzie występował i współtworzył jej repertuar do 1997 roku. Nagrał szesnaście albumów solowych, m.in. Naprawdę nie dzieje się nic (1991), Pod światło (1993), To tu, to tam (1995), Tutaj jestem (1997), Ultima (1999), Nawet (2002), Historia pewnej podróży (2006), Fabryka klamek (2010), 7 widoków w drodze do Krakowa (2014), „Bedford school” (2018). /Koncert przeniesiony z 10.05.2020. Bilety zachowują ważność.

20.10.2020, Teatr Ziemi Rybnickiej, Pl. Teatralny 1. Finał Konkursu Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej w wersji online na kanale Facebook Teatru Ziemi Rybnickiej.

Współorganizatorzy: Wolna Inicjatywa Artystyczna „Wytrych”, halo! Rybnik

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie do 5.10.2020 na adres: [email protected] jednego wiersza w postaci pliku tekstowego oraz filmu wideo, na którym uczestnik odczytuje swój wiersz.Konkurs ma charakter otwarty i każda osoba powyżej 16 roku życia może wziąć w nim udział (poza czynnym zespołem redakcyjnym magazynu „Wytrych”).Uczestnik prezentuje jeden wiersz własnego autorstwa, napisany w języku polskim, nienagradzany na innych konkursach oraz niedrukowany w czasopismach literackich, publikacjach książkowych ani w internecie. Forma i tematyka wierszy jest dowolna.

21.10.2020, godz. 19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Pl.Teatralny 1 DRACH. Spektakl Teatru Śląskiego wg powieści Szczepana Twardocha, w reżyserii Roberta Talarczyka

Zapraszamy na spektakl „Drach”. Jest to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz. Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

  • 26.10.2020, godz. 9.00, Filia nr 8 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, ul. Reymonta 69, Spotkanie z Joanną Jagiełło, autorką książek dla dzieci i młodzieży
  • 26.10.2020, godz. 11.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7, Spotkanie z Joanną Jagiełło, autorką książek dla dzieci i młodzieży

29.10.2020 o godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Pl.Teatralny 1 „CHOLONEK”, spektakl w wykonaniu Teatru Korez

„Cholonek”, to adaptacja kultowej powieści Janoscha: „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Spektakl o ludziach żyjących pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem i jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Grany gwarą. Dla Ślązaków i tych którzy Śląska nie rozumieją. Przeciwko Ślązakom i przeciwko tym, którzy Śląska nienawidzą. Spektakl niegrzeczny, bulwersujący i skandalizujący. Kij w mrowisko Śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd wobec Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkich Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj