Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Wodzisławiu przypominają o jadłodzielni przed świętami. Podzielcie się produktami!

Facebook Twitter

Namiarem jedzenia można się podzielić. Przypominają o tym w Wodzisławiu Śl. gdzie przy ulicy Wałowej stoi lodówka społeczna.

fot.www.powiatwodzislawski.pl

To miejsce, do którego każdy może włożyć swoją „nadwyżkę” jedzenia. Prowiant z lodówki zabierają osoby potrzebujące. Społeczna lodówka stoi obok wejścia do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, jest otwarta 7 dni w tygodniu. Może korzystać z niej każdy, należy z niej brać tylko tyle, ile potrzeba. W lodówce może być umieszczana wyłącznie żywność zdatna do spożycia. Do lodówki powinny trafiać tylko takie produkty, które sami byśmy skonsumowali. O innych równie ważnych zasadach piszemy na radio90.pl. Szacuje się, że w okresie światecznym wyrzucamy 2-3 razy więcej jedzenia niż zazwyczaj.

„Jadłodzielnią” rządzi kilka zasad

  • Po pierwsze: może korzystać z niej każdy, kto ma taką potrzebę.
  • Po drugie: artykuły spożywcze z lodówki społecznej osoba zainteresowana pobiera na własną odpowiedzialność.
  • Po trzecie: naczelną zasadą lodówki społecznej jest dzielenie się jedzeniem, dlatego należy z niej brać tylko tyle, ile potrzeba.
  • Po czwarte: w lodówce może być umieszczana wyłącznie żywność zdatna do spożycia, bezpieczna i w dacie przydatności do spożycia. Produkty przeterminowane, noszące ślady zepsucia, będą usuwane.
  • Po piąte: produkty o charakterystycznym zapachu powinny być umieszczane w szczelnych pojemnikach.
  • Po szóste: do lodówki powinny trafiać tylko takie produkty, które sami byśmy skonsumowali. Najlepiej świeża żywność (z wyłączeniem mięsa i jaj), produkty suche (mąka, cukier, kasze, ryż, makarony, ciastka), konserwy, żywność w słoikach i opakowaniach próżniowych, owoce, warzywa, zapakowane pieczywo i inne wyroby cukiernicze.
  • Po siódme: do lodówki społecznej nie mogą trafiać produkty napoczęte, przeterminowane, wyroby alkoholowe czy substancje odurzające, produkty wymagające zamrożenia lub bardzo głębokiego chłodzenia, produkty, które miały kontakt z odpadami czy produkty rozmrożone.
  • Po ósme: w lodówce można umieszczać wyroby i przetwory własne pod warunkiem, że zostały starannie i szczelnie opakowane, z naklejonym opisem zawartości oraz datą przygotowania.
  • Po dziewiąte: „Jadłodzielnia” to miejsce oferujące pomoc osobom potrzebującym. Traktujmy je więc z szacunkiem a ludzi, którzy z niego korzystają tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.

Pamiętajmy, że lodówka społeczna to miejsce, gdzie składowana jest żywność. Prosimy o utrzymywanie go w czystości i nieskładowanie w nim produktów innych niż artykuły spożywcze.

A my przypominamy, że podobne miejsca funkcjonują także w innych miastach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024