Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Wodzisławiu rozpoczynają się warsztaty dla rodziców

Facebook Twitter

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca, to prawdziwe last minute. Jutro (21.06.) na godz. 16.00 zaprasza do siebie Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. To pierwsze zajęcia skierowane do rodziców dzieci między 8. a 10. rokiem życia. Przed wakacjami spotkają się jeszcze dwie grupy.

Zaprasza Celina Ucherek-Biernat z wodzisławskiego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie:

To będą dzieci w wieku 1-4 lat pierwszy warsztat, tutaj zapraszamy chętnych, bo jeszcze parę wolnych miejsc mamy. Drugi warsztat to będą dzieci 8-10 lat, tu są chyba ze 2 ostatnie miejsca, też zapraszamy, to już jutro. Trzeci warsztat to będą już nastolatki. Myślę, że to taki ciekawy czas dla całej rodziny, bo wtedy dużo się zmienia, mówimy o dzieciach w wieku 11-13 lat. Ten warsztat w przyszłym tygodniu. Chcemy w przyjaznej atmosferze zachęcić i pokazać, jak można z dzieckiem spędzać czas, co jest w normie, co poza normą, czy są takie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Ten warsztat ma pomóc rodzicom uwolnić się od mody na szukanie problemów:

A to ADHD, a to dziecko niedostosowane, a to nie chce się uczyć, bo ma taką grupę rówieśniczą. Chcemy rodzicom pokazać, że czasami, to co nam się wydaje, że nie powinno się zdarzać, w pewnym wieku po prostu się zdarza. Rodzic nie ma innego wyjścia, musi ten czas po prostu wytrzymać. Nie zawsze to, co słyszymy od innych rodziców, (…) to to nie zawsze musi być coś niebezpiecznego. To czasami urasta do bardzo dużego problemu. Czasami wystarczy konstruktywna rozmowa, poszukanie przyczyny. Dziecko czasem pokazuje inne zachowanie, eksponuje złość.

W trakcie trzygodzinnego warsztatu mowa będzie też o uczuciach i emocjach:

Często oceniamy swoje dzieci. Mówimy, że ono jest niegrzeczne, że jest krzykliwe, że jest hałaśliwe, nie słucha, nas lekceważy. A tak naprawdę dziecko przez to pokazuje nam nadmiar negatywnych emocji, które w nim są. Tak naprawdę, naszym obowiązkiem jest poszukać tego źródła. Nie reagować i leczyć to co widać. Wiadomo, że to też jest do zaopiekowania, ale cóż nam po tym, że zlikwidujemy objaw, jak nie będziemy wiedzieć z czego on wynika. Chcemy też się pochylić nad takimi treściami związanymi z psychologią rozwoju dziecka, żeby pokazać rodzicom normę i to, co nas może niepokoić. Rodzic musi być czujny, mimo wszystko.

Zajęcia pod hasłem „Jak być dobrym rodzicem?” wrócą we wrześniu, spotykać się będą rodzice dzieci w jeszcze innych grupach wiekowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Harmonogram:

  • 21.06.2018 r. godz. 16.00 „Rozwój dziecka od 8 do 10 roku życia”. Proponowane zagadnienia: motywacja do podejmowania wyzwań (obowiązki szkolne, odpowiedzialność); jak radzić sobie z trudnymi emocjami; poszukiwanie zainteresowań, wspólnych płaszczyzn współpracy i porozumienia;
  • 27.06.2018r. godz. 16.00 „Rozwój dziecka w okresie od 1 do 4 roku życia”. Proponowane zagadnienia: prezentacja gier i zabaw rozwojowych jako alternatywa spędzania wolnego czadu- Dziecko a urządzenia elektroniczne; jak radzić sobie z trudnymi emocjami („Bunt dwulatka”); „Rozstajemy się z nocnikiem i smoczkiem”;
  • 28.06.2018r. godz. 16.00 „Rozwój dziecka w okresie od 11 do 13 roku życia”. Proponowane zagadnienia: agresja i jej przyczyny; granice – czy pomagają w wychowaniu; „Bunt i opór” nastolatka.

Miejsce spotkań: Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, ul. Wałowa 30, Wodzisław Śl.
Kontakt i zapisy: 32 455 60 32 (liczba miejsc ograniczona)
Czas trwania: 3 godziny (uwzględniono kilka przerw)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj