Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Wodzisławiu Śląskim powstał Klub Seniora [FOTO]

Facebook Twitter

Seniorzy z Wodzisławia będą mieli swój klub. Dawna siedziba Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego "Dziupla", zlokalizowana przy ulicy Świętego Jana 17, została zaadoptowana na potrzeby starszych mieszkańców.

Miejsce będzie przeznaczone dla osób z terenu miasta, mający 60 lat i więcej, nieaktywnych zawodowo. Mówi zastępca prezydenta Wodzisławia, Izabela Kalinowska.

Remont trwał parę miesięcy, tak naprawdę chyba z pół roku remontowaliśmy te pomieszczenia. Wymalowaliśmy wszystkie pomieszczenia, wymieniliśmy podłogi, wymieniliśmy drzwi, wyposażyliśmy cały klub mamy tutaj kilka pokoi. Jeden z głównych pokoi to tzw. główna sala spotkań, z dużym stołem, z wieloma krzesłami z telewizorem gdzie można przyjść, spotkać się, zrobić zebranie naradę. Można umówić się na obejrzenie filmu. Mamy pokój wypoczynkowy, czyli miejsce z kanapami, sofami, gdzie można siąść, odpocząć, posłuchać muzyki. I spokojnie porozmawiać. Mamy w pełni wyposażoną kuchnię gdzie można przygotować posiłek. Mamy pokój gier czy stoliki siąść, spotkać się, czy to przy grze w karty, czy zwykłych planszówkach.

W połowie lutego ogłoszony zostanie przetarg na prowadzenie Klubu Seniora, w marcu powinien on być już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Czy taki klub jest w Wodzisławiu potrzebny?

Od wielu lat obserwuję Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Widziałam w których dziedzinach seniorzy są w Wodzisławiu zaopiekowani, a gdzie tych miejsc brakuje. Z obserwacji wyszło nam, że tak naprawdę jeżeli chodzi o sferę edukacyjną, artystyczną, sportową to tutaj wodzisławski uniwersytet świetnie realizuje to zapotrzebowanie seniorów. Natomiast brakowało takiego miejsca, gdzie seniorzy mogą przyjść i się spotkać. Często słyszałam, – A wiesz Iza, tu jest fajnie, ale gdzie mamy siąść i się spotkać. Stąd pomysł aby w Wodzisławiu właśnie takiego klubu seniora, czyli miejsca spotkań.

Dodajmy, że powstanie Klubu Seniora w Wodzisławiu kosztowało 143 tysiące złotych, 20 procent tej kwoty wyłożyło ze swoich środków miasto, reszta pochodziła z dotacji.

Klub „Senior +” przeznaczony jest dla grupy osób, powyżej 60. roku życia z terenów Wodzisławia Śląskiego, nieaktywnych zawodowo. Dla nich wygospodarowano pomieszczenie kuchenne (wyposażone w sprzęty, urządzenia i naczynia do przygotowywania i spożywania posiłków), szatnię, łazienki, pokój gier, pokój spotkań oraz pomieszczenie ogólnodostępne. Dodatkowo z obiektu będzie korzystać Wodzisławska Rada Seniorów oraz inne senioralne grupy. Koszt stworzenia klubu wyniósł ponad 140 tys. złotych, większą część to dotacja zewnętrzna.

Całkowity koszt realizacji zadania opiewa na kwotę 143 086, 51 zł, w tym 114 469,20 zł to kwota dotacji z budżetu państwa, a 28 617,31 zł to wkład miasta w tę inwestycję.

Klub „Senior +” to kolejny krok w poszerzaniu oferty dla starszych wodzisławian. To kolejny projekt, który ma na celu przeciwdziałanie izolacji i marginalizacji osób starszych oraz ich aktywizację, w tym stworzenie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, pomoc w utrzymaniu kondycji psychofizycznej.

Miejsce to zostanie poprowadzone przez organizację pozarządową. Jaką? Zwycięzcę wyłoni otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej pn. zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez działalność Klubu „Senior +”, który zostanie ogłoszony już w lutym br.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj