Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W województwie śląskim trwa testowanie pracowników Domów Pomocy Społecznej

Facebook Twitter

Testy na COVID- 19 wykonywane są wśród asystentów rodzin, opiekunów osób starszych czy pracowników noclegowni. Pieniądze na badania przekazał Urząd Marszałkowski w Katowicach, a wykonuje je Śląski Park Technologii Medycznych.

fot.fernandozhiminaicela/pixabay.com

My widzimy już po tym badaniu, które jest przeprowadzane, że wśród tych 5 tysięcy osób, które zostały przebadane, jest około 20% osób, które nie stwierdzały objawów, kiedy przyszły do nas na testy. Zostały wychwycone jako osoby dodatnie. Po tych doświadczeniach, jakie mieliśmy między marcem a czerwcem tego roku, gdzie mieliśmy duże fale zachorowań w DPS-ach, akcja daje możliwość wychwycenia na odpowiednio wczesnym etapie osób, które są zarażone, tak by nie zarażały kolejnych osób.

– mówił Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych. Badania wykrywające koronawirusa trwają od połowy października i skończą się 11 grudnia. Łącznie przebadanych będzie ponad 6 tysięcy osób.

O trudnej sytuacji w DPS-ach mówimy w Radiu 90, w połowie listopada na ponad dwa i pół tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem w województwie śląskim, chorowało blisko 800 mieszkańców domów pomocy społecznej.

Zakażenia były w 50 DPS-ach na terenie województwa ze 106 zarejestrowanych przez wojewodę.

– informowały służby wojewody 20 listopada.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021