StartWiadomości Wiadomości dnia

W Żorach powstaje centrum przesiadkowe, nowy dworzec PKP i Biblioteka Miejska

Są one kompleksowe – mówi pełnomocnik prezydenta Żor, Anna Ujma:

Przebudowa, rozbudowa, modernizacja tego dworca kolejowego, w tym miejscu będzie stworzone również Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej. To tam zapraszamy klientów Pomocy Społecznej, tam będziemy edukować, to będzie też miejsce do działań kulturalnych. Oczywiście dawna funkcja dworca PKP pozostanie. Będzie tam bardzo atrakcyjna przestrzeń, będą tereny zielone z małą architekturą. Ta część miasta wypięknieje! 

Pilnego remontu wymagał także budynek Starego Młyna przy ulicy Rybnickiej – dodaje Anna Ujma:

Od kilku lat już poważnie niszczał i stwierdziliśmy, że trzeba jak najszybciej pozyskać środki zewnętrzne, żeby ten budynek pokazać w nowej odsłonie, nadać mu nowe życie. W przyszłym roku będziemy mogli już się cieszyć Spółdzielnią Kultury, czyli miejscem działań kulturalnych i edukacyjnych, ale przede wszystkim to świetna wiadomość dla tych, którzy kochają książki. (…) Właśnie tam będzie siedziba Biblioteki Miejskiej.

Obiekt będzie bardzo funkcjonalny, miasto zadbało także o to, by służył nie tylko czytelnikom:

Powstanie tam m.in. letnia czytelnia, będzie tam taras, gdzie będzie taki punkt gastronomiczny, przyjemna kawiarnia, miejsce, gdzie będzie można przeczytać książki. W salach konferencyjnych będzie bardzo dużo multimediów, będzie to miejsce bardzo nowoczesne. Otwarte nie tylko na czytelnika, ale na wszystkie te osoby, które chcą podjąć jakieś działania kulturalno-edukacyjne. W związku z tym, że jest to budynek Starego Młyna, który wpisuje się w historię Starego Miasta, oczywiście pozostanie tam ślad, który będzie przypominał jakie są korzenie tego miejsca.

Remont i przebudowa obu budynków – dworca PKP i Starego Młyna, będzie kosztował ponad 16,5 miliona złotych. Miasto pozyskało na ten cel dotacje w wysokości ponad 13,5 miliona złotych. Prace w obu budynkach mają zakończyć się do czerwca przyszłego roku.

Zostaw komentarz