Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wakacyjny wykład w sali dworca w Wodzisławiu. Posłuchaj o miastach- oazach na Szlaku Jedwabnym

Facebook Twitter

W sobotę (10.07.) w ramach wakacyjnych zajęć z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, otwarty wykład pod intrygującym tytułem „Między piaskiem a wodą - miasta-oazy Szlaku Jedwabnego w pierwszych wiekach naszej ery”. Dr Kasper Hanus- uczestnik licznych terenowych badań archeologicznych w Europie czy Azji- wytłumaczy skąd pochodzi termin "Jedwabny Szlak" i na czym, polegały dawne kontakty handlowe. Start wykładu o godzinie 17.00.

Przed około stu pięćdziesięciu laty pochodzący z Górnego Śląska podróżnik Ferdinand von Richthofen (spokrewniony ze słynnym Czerwonym Baronem) ukuł termin „Szlak Jedwabny”, aby opisać fenomen kontaktów handlowych pomiędzy starożytnymi Chinami a Rzymem. Jednak w świetle najnowszych badań archeologów i historyków nazwa ta nie oddaje w pełni fascynującego krajobrazu kulturowego Azji w pierwszych wiekach naszej ery.

Po pierwsze, nie istniał jeden konkretny szlak czy ściśle wytyczona droga łącząca dwie cywilizacje – w praktyce Europa, Azja i Afryka były oplecione gęstą siecią szlaków handlowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Po drugie, jedwab był jednym z wielu produktów, którym handlowano. Do tego, karawanami i statkami przemieszczały się nie tylko towary, ale i religie i idee.

– czytamy w zaproszeniu na wykład.

Wykład przybliży słuchaczom świat oaz „Szlaku Jedwabnego”, w szczególności zaginionych miast pochłoniętych przez piaski środkowoazjatyckiej Pustyni Taklamakan. Prezentacja będzie przedstawiać wyniki projektu naukowego „The water, the sand and the folk: understanding the role of water in the social life of the oasis-cities of Shan Shan Kingdom” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Dr Kasper Hanus jest absolwentem studiów magisterskich w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz doktoranckich na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W przeszłości pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Uniwersytetu w Sydney oraz stypendysta na Uniwersytetach Harvarda, Hawajów w Manoa oraz Arkansas w Fayetteville. Obecnie pracuje jako komercyjny konsultant ds. zmian klimatu. Specjalista w zakresie archeologii środowiskowej, zwłaszcza relacji pomiędzy człowiekiem a wodą w przeszłości. Uczestnik licznych terenowych badań archeologicznych w Europie, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj