Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Walczymy o klimat”. Pod takim hasłem protestowano w Rybniku [LIVE, FOTO]

Facebook Twitter

Dziś o godz. 16:00 na rybnickim rynku zebrała się kilkuosobowa grupa osób sprzeciwiająca się zmianom klimatycznym na ziemi. Demonstracja zorganizowana została przez Forum Obywateli Rybnika oraz Śląski Ruch Klimatyczny (ŚRK).

Chodzi nam o to, żeby poruszyć ludzi i to ludzi zarówno rządowych z każdego szczebla, ale i również nas wszystkich obywateli, uważamy, że sprawy klimatu nie są w centrum uwagi, a w centrum uwagi powinny wreszcie stanąć. Chcę też powiedzieć, że w zasadzie klimat jest jednym z czynników, które są kilerem czegoś większego, co zagraża ziemi, a mianowicie to szóste wielkie wymieranie i kwestia klimatu jest tu o tyle istotna, że zmiany klimatyczne postępują w sposób najbardziej dynamiczny i mamy ostatni moment, żeby się nimi zająć

– mówiła Joanna Bulandra z Forum Obywateli Rybnika

Joanna Bulandra, Forum Obywateli Rybnika

Klimat jest ważny dla większości ludzi, ale zauważam, że nie dla wszystkich. Zmiany klimatu wiążą się z różnymi aspektami, to nie tylko węgiel, ale także hodowle przemysłowe i ich destrukcyjny wpływ na środowisko. Należy to zauważyć i je zlikwidować. Wiemy, że w tym kierunku podejmowane są działania m. in. europosłanki Sylwi Spurek i wielu ekologów, ale my oddolnie też tutaj powinniśmy działać. Jeżeli nie dla klimatu, to może dla zdrowia albo ze względów etycznych. Apeluję do obrońców klimatu do zmiany diety na dietę roślinną

– mówiła Iwona Kalinowska, działaczka społeczna związana także ze Strajkiem kobiet. Przyjechała na demonstrację z Wodzisławia Śląskiego.

Joanna Kalinowska, Strajk kobiet

Problemy ekologiczne w naszym regionie to przede wszystkim smog i zanieczyszczenie powietrza, ale także za bardzo zaśmiecamy planetę i nasz region. Podkreślał Grzegorz Głubczyk z Forum Obywateli Rybnika:

Mamy problem z marnotrawieniem żywności, mamy problem z segregacją odpadów. To wszystko składa się na to, że nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Wielu z nas tego nie zauważa, ale przyjdzie, jeśli nie nam to przyszłym pokoleniom niestety odpokutować za to.

Grzegorz Głubczyk, Forum Obywateli Rybnika

Radio 90: Trudno się nie zgodzić z tym, co Pan mówi, ale co należy zrobić, żeby to zmienić?

To jest bardzo szeroki temat, przede wszystkim edukacja młodego pokolenia, ale i nas osób dorosłych. To jest również wywieranie wpływu na osoby decyzyjne, ale też na duże firmy czy korporacje. Myśląc o śmieciach, bardzo często myślimy o segregowaniu butelek czy plastiku, a nie zauważamy, że planowane postarzanie produktów sprawia, że bardzo dużo sprzętu elektronicznego jest co chwile wyrzucane […]

Forum Obywateli Rybnika zapowiada kolejne akcje protestacyjne w najbliższej przyszłości. Zobaczcie naszą relację live z protestu w Rybniku:

Zobaczcie zdjęcia z protestu:

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2021