Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Walczymy o klimat. Symboliczna demonstracja na rynku w Rybniku

Facebook Twitter

Walczymy o klimat. W niedzielę (24.01.) o 16.00 odbędą się symboliczne demonstracje w różnych miastach regionu: Katowicach, Mysłowicach, Tychach, Mikołowie, Dąbrowie Górniczej, Siemianowicach Śląskich oraz w naszym regionie- w Rybniku.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z listopada 2019 roku.

Demonstracje mają być symboliczne, będzie w nich uczestniczyło maksymalnie 5 osób.

Osoby, które zechcą wesprzeć wydarzenie swoją obecnością, prosimy o zachowanie odpowiednich odległości.

– czytamy w mediach społecznościowych organizatorów spotkania na rybnickim rynku. To Forum Obywateli Rybnika oraz Śląski Ruch Klimatyczny (ŚRK):

Chcemy mobilizować nie tylko pojedyncze osoby, ale przede wszystkim władze odpowiedzialne za podejmowanie decyzji proklimatycznych. Wpływ na obniżanie emisji CO2 — będących główną przyczyną kryzysu klimatycznego — mają decyzje nie tylko organizacji międzynarodowych, ale także władz krajowych każdego szczebla.

Potrzebne są zmiany w obowiązujących przepisach prawa, które umożliwią priorytetowe traktowanie klimatu.

Potrzebne są głębokie zmiany także w naszym życiu, w naszym codziennym zachowaniu. Potrzebna jest rzetelna edukacja klimatyczna. Potrzebne jest kształtowanie świadomości ludzi. Władze różnego szczebla podejmują decyzje zbyt wolno albo nie podejmują ich wcale.

– mówi Joanna Bulandra, przewodnicząca zgromadzenia w Rybniku. Na naszej antenie w ramach Radiowego Alarmu Smogowego w Radiu 90 Joanna Bulandra mówiła:

Co roku na choroby spowodowane przez zanieczyszczenia w Polsce umiera około 40-50 tysięcy osób, w zależności od źródła podawane są różne wartości. Co roku z powodu smogu pustoszeje miasto wielkości Wodzisławia Śląskiego, natomiast co trzy lata pustoszeje miasto wielkości Rybnika. To są takie wartości. To jest dramatyczne.

Działać, trzeba działać

– apeluje aktywistka:

Konieczne są zdecydowane działania, bez spychania odpowiedzialności na innych. (…) Bez mówienia, że nie ma pieniędzy publicznych, ale przecież my te pieniądze publiczne wydajemy na leczenie. Ja jestem już seniorką, chciałabym mieć perspektywę 5 lat dłuższą na cieszenie się szczęściem moich dzieci i wnuków.

– mówiła Joanna Bulandra w Radiu 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2021