Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warszawa zapewnia: będą pieniądze na kolej w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

To nie były przedwyborcze obietnice. Takie zapewnienie w Warszawie od Ministra Infrastruktury uzyskała prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman, a chodzi o pieniądze na odbudowę kolei w mieście. O tym projekcie wielokrotnie mówiliśmy już na antenie Radia 90. To projekt na najbliższe lata: by Jastrzębie przestało być "miastem wykluczonym", jednym z największych w Europie bez połączenia kolejowego.

fot. kolejeslaskie.com

Anna Hetman: W tej chwili przygotowywane są akty wykonawcze do tego programu takie, które pozwolą samorządom pracować nad powrotem kolei. W indywidualnej rozmowie z ministrem infrastruktury dostałam potwierdzenie, że Jastrzębie jest bardzo ważnym punktem na mapie Polski, że będzie i jest brane pod uwagę później już przy planowaniu środków na budowę kolei. Wyraźnie też otrzymaliśmy sygnał, że my jako samorządy łącznie z marszałkiem województwa mamy pracować nad tym, aby przygotować, pozyskać środki we własnym zakresie na przygotowanie studium wykonalności. To jest pierwszy krok, później będzie już projekt i budowa.

O powrocie kolei do Jastrzębia-Zdroju mówiono w czasie kongresu kolejowego, jaki zorganizowano w Warszawie. Przygotowanie studium wykonalności zajmie dwa, trzy lata. Tu określone zostaną kierunki, którą trasą będą przebiegały tory, w jakich latach możliwa jest odbudowa. Deklaracje o finansowanym wsparciu ze strony rządu jest niezwykle istotne przy tak dużej inwestycji – zaznacza prezydent Jastrzębia.

Anna Hetman: Województwo jest nam potrzebne. Rząd,  pieniądze rządowe są potrzebne do budowy kolei i te zapewnienia nas bardzo cieszą, że te środki będą. Natomiast województwo potrzebne nam jest jako partner do współfinansowania ewentualnie tych linii, ustalenia tych tra i linii kolejowych. Więc potrzebne tutaj jest takie trio: samorząd gminny, powiatowy, wojewódzki i rząd, i na pewno wszystko nam się uda. Po wyborach temat jest aktualny. To jest bardzo poważny temat, o tym wszyscy mówią, marzą o tym i mam nadzieję, że te marzenia się spełnią.    

Dodajmy, że jeżeli uda się odtworzyć linię kolejową w Jastrzębiu-Zdroju, pociągi woziłyby pasażerów przede wszystkim do Katowic, być może do Wisły i do czeskich miast partnerskich, Hawierzowa czy Karwiny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj