Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warsztaty Fotografii Otworkowej

Facebook Twitter

To część piątej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Bierze w niej udział 54 autorów i 7 grup twórczych. Gościmy artystów z Argentyny, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin, Ukrainy, Rosji, Austrii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii i Polski. Ich prace można zobaczyć w galeriach na całym Górnym Śląsku.

Wystawom towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej. Szczegółowe informacje o Festiwalu OFFO: programie, autorach prac, wystawach, galeriach – znajdują się na festiwalowej stronie: www.offo.dl.pl

W dniach 15-16 listopada 2013 r. Dom Kultury Chwałowice

 organizuje WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ.

 

W dniu 15 listopada w godz. 9.00-14.00 w warsztatach wezmą udział uczniowie Gimnazjum nr 3 w Rybniku. Warsztaty poprowadzi znany artysta fotografik, prawdziwy mistrz fotografii otworkowej i technik szlachetnych – Paweł Janczaruk z Zielonej Góry.

W dniu 16 listopada w godz. 12.00 – 17.00 odbędą się warsztaty otwarte dla wszystkich chętnych.

Warsztaty poprowadzą: Paweł Janczaruk – jedna grupa (15 osób), Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa (otworkowcy z Jaworzna) – druga grupa (20 osób). Zgłoszenie na warsztaty należy przesłać na maila: dkchwalowice@wp.pl podając imię i nazwisko oraz numer tel. kontaktowego uczestnika warsztatów.

UWAGA: Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku dużego zainteresowania warsztatami, przewiduje się organizację podobnych w późniejszym terminie.

 Scenariusz warsztatów: pokaz przykładowych fotografii otworkowych, demonstracja kamery otworkowej, wyjaśnienie podstawowych pojęć z zakresu fizyki światła, omówienie konstrukcji kamery otworkowej zrobionej z puszki po napojach, budowanie kamer otworkowych (z puszek po napojach), przygotowanie ciemni, przygotowanie kamer do wykonania prób fotograficznych i ich wykonanie, wywołanie i utrwalenie wykonanych negatywów, fotografowanie i właściwe wywołanie i utrwalenie wykonanych negatywów, przefotografowanie (zeskanowanie) negatywów, obróbka negatywów, pokaz i omówienie wykonanych na warsztatach fotografii.

Całość materiałów dla uczestników warsztatów zapewnia organizator, uczestnicy proszeni są jedynie do przyniesienia czystej, pustej, suchej i niepogiętej puszki po napojach. 

Po warsztatach, w dniu 16 listopada o godz. 18.00 w Domu Kultury Chwałowice, dla ogółu sympatyków fotografii i nie tylko, Paweł Janczaruk, Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa – zaprezentują swoje otworkowe fotografie w postaci pokazów multimedialnych oraz posiadane kamery otworkowe z omówieniem. Ponadto odbędzie się autorskie oprowadzenie po wystawach Pawła Janczaruka: w Galerii Fotografii DeKa – wystawa pt. „Obok da Vinci” i w Galerii Drugiego Planu pt. „My Gimbusy z Jedynki”. Wstęp wolny.

Paweł Janczaruk – ur. w 1964 r.  w Chobienicach. Współzałożyciel działającego w latach 1982 – 1994 Młodzieżowego Laboratorium Fotograficznego. Od 1982 roku członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1987 – 2009 współorganizator i organizator Warsztatów Fotograficznych w Broniszowie. W latach 1989 – 1991 prowadzący Amatorski Klub Fotografii Artystycznej, oraz galerię fotografii AKFA.W latach 1990 – 2012 fotoreporter regionalnej gazety. W latach 1993 – 2000 współprowadzący galerię fotografii „Pod Kaczką”. Współzałożyciel działającej w latach 1995 – 97 grupy RAF. W latach 1998 – 2003 członek Grupy Inicjatyw Fotograficznych. W 1999 roku otrzymał tytuł Artysty Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. W latach 2003 – 2009 współprowadzący galerię fotografii „Projekt” w Urzędzie Miejskim. Od 2003 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2005 roku otrzymał Dyplom Kwalifikacji Zawodowych FRP. Od 2005 roku członek Grupy Trzymającej OFFO. W latach 2009 – 2011 członek Rady Programowej Broniszowskich Salonów Zaproszonych w Broniszowie. Od 2012 roku prowadzi Warsztaty Fotowidzenia, a wraz z Markiem Lalko również Warsztaty Technik Fotograficznych. Od 2012 roku jest również wykładowcą w Lubuskiej Szkole Fotografii i Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a także prowadzi zajęcia w ramach ABC sztuki – fotografia otworkowa. Uczestnik ponad 450 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Autor 35 wystaw indywidualnych, oraz 14 współautorskich /wraz z Barbarą Panek-Sarnowską/. Juror konkursów fotograficznych i diaporam w Polsce i Niemczech. Autor książek: „Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach”,RetroFotografia, czyli dawne techniki fotograficzne” i mini-albumu „Puchełki – kiedy życie było piękne – łomografie z puchełkami”, „Jest taki samotny dwór” oraz współautor /z Barbarą Panek-Sarnowską/ mini-albumów „Gdzie przydrożny Chrystus stał” i „Zielona Góra – cztery odsłony”. Odznaczony Brązową Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Złotą Odznaką Lubuskiego Towarzystwa Kultury i Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Mieszka i tworzy w Zielonej Górze.

Jakub Kaszuba – ur. 1973, zameldowany na stałe w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej Szkoły Widzenia prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka i członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, wielokrotny uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie. Wraz z Krzysztofem Sową tworzy nieformalny tandem autorski Kaszuby, który w ramach Festiwalu OFFO 2011 prezentował słynny już projekt pt. Fabryka słońca. Wspólnie też prowadzą warsztaty fotografii otworkowej. Zaangażowany członek Grupy Trzymającej OFFO.

Krzysztof Sowa – ur. 1968, mieszkaniec Jaworzna. Wierny członek jaworznickiej Szkoły Widzenia, grupy amatorów prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka, członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego i wielokrotny uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych ii indywidualnych. Jest współautorem albumu fotograficznego JAWORZNO Miasto w fotografii Szkoły Widzenia. Razem z  Jakubem Kaszubą, dla wspólnych działań (wystawy, plenery, warsztaty) tworzą Tandem Fotograficzny Kaszuby. Zaangażowany członek Grupy Trzymającej OFFO.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj