Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warsztaty Taniec i Ruch w Rybniku. W sobotę (24.08.) pokaz na rybnickim rynku [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Taniec i Ruch - to nazwa pierwszych międzynarodowych warsztatów tańca w Rybniku. Od początku tego tygodnia w domu Kultury w Chwałowicach 20 osób z kraju i z zagranicy doskonali swoje umiejętności pod okiem wyjątkowej choreograf, byłej dyrektor znanego na całym świecie Cirque de Soleil, Marjon van Grunsven i jej asystentów.

Finałem warsztatów ma być spektakl taneczny. Głównym tematem są cienie i światła, i wszystko co między nimi jest. ta idea łączy się z tym co w ogóle dzieje się teraz na świecie. Wokół tego chcemy przygotować ten spektakl. Oczywiście ja ich w tym wszystkim próbuję prowadzić, ale daje też im dużo wolności, do tego aby oni sami w sobie odkrywali te wszystkie elementy na które ja ich naprowadzam. To co te osoby będą przedstawiały, tak naprawdę jest element naszego świata, ludzkości, człowieczeństwa. To wszystko tworzy się w naszych sercach, to czasami na tych spotkaniach jest zabawne i wzruszające, wszystko to ma ogromne znaczenie dla tego przedstawienia- mówi była dyrektor znanego na całym świecie Cirque de Soleil, Marjon van Grunsven.

Wśród tancerzy szkolących się na warsztatach w Chwałowicach jest Emilia Biskupik z Łodzi: Jest to ogromne pole do zdobywania nowych doświadczeń, nowych inspiracji i poznawania nowych ludzi z tego samego środowiska. Są oni bardzo dobrze przygotowani, doświadczeni, wszechstronni. Zaprezentujemy working progress pracy którą zrobiliśmy. To będzie pokaz wieńczący naszą prace tygodniową. Najwięcej zdarzyło się na lekcjach, warsztatach – a to będzie tylko mała wisienka na tym torcie.

„Czerpiemy od Marion wiedzę pełnymi garściami” – dodaje Paweł Zaufal z Katowic: Bardziej patrzę pod kątem ruchu, ponieważ na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi, więc tam jest czasami więcej ograniczeń. Każdy ma swoje ograniczenia i formy tańca, balet ,hip-hop, jazz – to są jakieś formy w które siebie wkładamy. Ja staram się odkrywać coś więcej. Czy ja jestem w stanie wyjść poza te formy – bo każdy z nas rusza się inaczej i każdy jego ruch może być piękny.

Wśród uczestników warsztatów „Taniec i Ruch” jest także 19-to letnia rybniczanka, Marta Mańka: Ja bardziej się tutaj odnajduje pod względem teatralnym, aktorsko. Jestem tutaj spełniona pod tym względem, bo odchodzi się od tych technik tanecznych, tylko wchodzi się w siebie. We władne ciało, we własne przeżycia. Teatr tańca mi się o tyle podoba, że tutaj nie można udawać, tutaj ciało mówi prawdę. Każdy tutaj jest prawdziwy, to niesie za sobą pozytywy, konsekwencje, ale można dużo z siebie wydobyć.

Dodajmy, że na finał warsztatów „Taniec i Ruch” na rybnickim rynku zaprezentowany zostanie spektakl taneczny. Organizatorzy zapraszają wszystkich chcących zobaczyć to wyjątkowe przedstawienie w sobotę na rybnicki rynek. Początek o godz. 20.30.

Odwiedziliśmy tancerzy na ich próbie- zobaczcie wideo!

Zobaczcie nasze zdjęcia:

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022