Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warto dokarmiać ptaki zimą. Odwdzięczą się!

Facebook Twitter

W regionie w tym tygodniu ścisnął mróz, spadło mnóstwo śniegu dlatego w Radiu 90 wracamy z informacjami o dokarmianiu ptaków. Warto to robić, nie tylko dla skrzydlatych mieszkańców miasta, ale też dla własnej przyjemności obserwacji przyrody. Karmnik za oknem może być miejscem wielu ciekawych spektakli.

Jak dokarmiać ptaki? Specjaliści podkreślają, że trzeba to robić regularnie, szczególnie zimą, gdy mróz towarzyszy nam nawet w ciągu dnia. Do karmników warto wrzucać słonecznik łuskany, to pokarm z którego korzysta wiele gatunków.

Wróble lubią kasze surowe, grube, a sikorki chętnie częstują się pokrojonymi drobno rodzynkami

– słyszymy od doktora nauk weterynaryjnych, dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego Andrzeja Kruszewicza, który o dokarmianiu ptaków mówił w jednym z podcastów Lasów Państwowych. Podkreśla:

My powinniśmy dać ptakom wsparcie, ale nie można ich uzależniać od swojego pokarmu, ptaki w mieście sobie poradzą. Koczują między różnymi karmnikami.

Warto o ptakach myśleć projektując swoje ogrody, aby posadzić rośliny, które im sprzyjają: bez roślin orientalnych, które trzeba spryskiwać, warto mieć w ogrodzie czarny bez i jarzębinę czy rajską jabłonkę, z której mogą poczęstować się ptaki.

Ptaki przy domu, to same korzyści, wykazano też naukowo, że kręcąc się wokół karmnika, w ogrodzie wyjadają owady, które mogą być szkodliwe.

Dokarmiamy!

Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie karmy.

– podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i instruuje czym karmić poszczególne gatunki?

  • drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych – część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;
  • większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem;
  • dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;
  • kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;
  • ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Oprócz regularnego dokarmiania i wykładania smacznego jedzenia ważne jest też bezpieczeństwo skrzydlatych.

Na zawieszenie karmnika należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, np. za ścianą domu lub szpalerem krzewów. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i zapewnioną drogę ucieczki np. przed innymi większymi gatunkami albo przed kotem. Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący przed śniegiem i deszczem.

-przypominamy instrukcję leśników i ornitologów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024