Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ważą się losy zmian w przepisach o ruchu drogowym

Facebook Twitter

Planowano, że nastąpi to 1 listopada, teraz wiadomo, że termin ich wprowadzenia przesunięto o tydzień (7.11.). A mają to być przypomnijmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących, które zawarto w rozporządzeniu MSWiA.

Generalnie to doprecyzowanie istniejących przepisów w sprawie kontroli ruchu drogowego. Według propozycji radiowozy policji będą mogły podczas kontroli stać w miejscach gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Kolejna proponowana zamiana: w sytuacji przeprowadzania tak zwanych szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Ma być także więcej możliwości wpuszczenia kontrolowanego kierowcy do radiowozu. Na przykład wtedy gdy kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

Kontrolujący mają mieć także, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej na przykład ciężarówek czy autobusów, możliwość skierowania pojazdów na bardziej szczegółowe badania. Dzięki zmianom łatwiej ma być także kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierowcy, czy skierowanie go na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje. Co ważne uprawnienia do kontroli transportu odpadów mają uzyskać także inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska, a w razie wątpliwości co do przewożonego ładunku będzie im wolno zerwać plombę zabezpieczającą.

Podkreślmy: to wciąż propozycje zmian. W jakiej formie wejdą w życie, przekonamy się w najbliższych dniach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj