Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zgłoś uchodźców, otrzymasz dla nich posiłki. Racibórz już ugościł osoby ze wschodu

Facebook Twitter

Kilkanaście osób z Ukrainy już ugościł Racibórz. Na razie lokowani są na terenie Areny Rafako. Są lokowani w pokojach, które uchodźcom użyczyło miasto. Pomagają mieszkańcy udostępniając domy i mieszkania.

Foto UM Racibórz

Władze Raciborza, jak zapowiadały, także przeznaczyły lokale dla gości ze wschodu. Jak mówi Radiu 90 Lucyna Siwek, rzecznik prasowa miasta – uchodźcy są potwornie zmęczeni, muszą teraz odpocząć:

Lucyna Siwek: Pokoje przy arenie Rafako to jest takie miejsce, które miasto oferuje mieszkańcom, którzy nie mają  swoich znajomych, swojej rodziny. Uchodźcy kwaterują się u osób prywatnych. Oczekujemy na przyjazd kolejnych osób, to są osoby zmęczone, potrzebują się wyspać, wykąpać i zjeść. To czego potrzebują to spokój, ciepło i jedzenie.

Radio 90: Kilkanaście osób na teraz, a docelowo ile osób miasto może ugościć?

Lucyna Siwek: Mamy kilkadziesiąt miejsc noclegowych, ale jeżeli sytuacja będzie rozwojowa, to będziemy wyznaczać kolejne miejsca.

Foto UM

Po zbiórkach pomocowych przyszedł czas na spakowanie produktów

W najbliższych dniach przekazane przez raciborzan dary trafią do Tyśmienicy. Tymczasem dla Polaków, którzy goszczą u siebie w domach uchodźców ważna informacja: mogą prosić w urzędzie o wsparcie w postaci jedzenia:

Lucyna Siwek: W tej chwili nie ma takich możliwości, żeby refundować koszty pobytu, natomiast osoby, które zdecydowały się przyjąć Ukraińców do siebie mogą liczyć na refundację kosztów wyżywienia, aby tak się stało, konieczne jest zarejestrowanie w systemie pomocowym w urzędzie w biurze zarządzania kryzysowego. Wtedy można dostać wyżywienie dla tych osób, żeby już o tym nie myśleć. Często to jest po kilka osób, które dochodzą nam do gospodarstwa domowego. (…) Te osoby zarejestrowane, które przekroczyły granicę po 24 lutego można zgłaszać. To jest wyżywienie w postaci jedzenia przywożonego pod adres cateringiem.

Wszelkie informacje udzielane są w wydziale zarządzania kryzysowego raciborskiego urzędu miasta.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022