Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Ważna konferencja w Jastrzębiu. W Carbonarium o węglu w okresie transformacji

W Jastrzębiu-Zdroju odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości regionów węglowych w Europie, zatytułowana „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do najnowocześniejszych badań dla przyszłości”.

fot.Dawid Lach/ JSW

Szacowany czas czytania: 01:42

Konferencja w Jastrzębiu. W Carbonarium o węglu

Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów, ministrów, przedstawicieli sektora wydobywczego i naukowców z całej Unii Europejskiej. Spotkanie, zorganizowane przez EURACOAL i Europejską Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych, miało miejsce w nowoczesnym centrum edukacyjno-technologicznym Carbonarium, a jego gospodarzem była Jastrzębska Spółka Węglowa SA, lider działań transformacyjnych w sektorze wydobywczym.

Podczas konferencji omówiono wyzwania i przyszłość sektora górniczego, ze szczególnym uwzględnieniem zielonej transformacji i bezpieczeństwa surowcowego Europy. Ryszard Janta, prezes JSW SA, podkreślił strategiczną rolę węgla koksowego w produkcji stali, niezbędnej do realizacji transformacji energetycznej i rozwoju infrastruktury OZE. Minister Przemysłu, Marzena Czarnecka, zwróciła uwagę na potrzebę odpowiedzialnej transformacji Śląska, by uniknąć negatywnych skutków społecznych i gospodarczych, jakie miały miejsce w przeszłości.

fot.Dawid Lach/ JSW

W centrum dyskusji znalazły się także działania Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS), wspierające transformację w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu, z naciskiem na redukcję emisji metanu i zmianę przeznaczenia infrastruktury pogórniczej. Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW SA ds. technicznych i operacyjnych, przedstawił projekt REM, który uzyskał rekordowe finansowanie unijne na działania związane z redukcją emisji metanu. JSW planuje dalsze inwestycje w celu maksymalnego wykorzystania metanu do produkcji energii.

W sesji poświęconej rekultywacji terenów pogórniczych zaprezentowano projekty GreenJOBS, RECOVERY i GI-MINE, które pokazują, jak przemysł ciężki może stać się fundamentem dla nowej, zielonej gospodarki. Prof. Alicja Krzemień, prezes EURACOAL, podkreśliła rolę Funduszu Badawczego Węgla i Stali jako mostu między przemysłowym dziedzictwem a zieloną innowacją.

Na zakończenie konferencji przedstawiciele Komisji Europejskiej ogłosili plany uruchomienia nowych konkursów RFCS, w tym Big-Ticket Call na lata 2025–2026, dedykowanego dużym projektom badawczo-rozwojowym, mającym przyczynić się do osiągnięcia celów neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Czytaj także:

REKLAMA