Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ważne informacje dla pielgrzymów, którzy wybierają się na ŚDM do Krakowa

Facebook Twitter

Zdecydowałeś się na udział w centralnych obchodach ŚDM w Krakowie dopiero teraz? Pamiętaj o zmianach, które zostały wprowadzone w ostatnich dniach. Planując podróż pielgrzymkową, wcześniej dobrze ją zaplanuj.

Na czas Światowych Dni Młodzieży w mieście wiele się zmieniło – najważniejsza rada to nie jeździć na pamięć zarówno jeśli chodzi o komunikację samochodową jak i transport miejski czy kolejowy. W rozkładach jazdy miejskich autobusów nastąpiło wiele zmian, wiele linii jeździ też innymi trasami, często są one skrócone lub wydłużone. Wybierając podróż własnym samochodem, należy sprawdzić zmiany w organizacji ruchu, terminy zamknięcia poszczególnych ulic oraz miejsca, gdzie nie będzie można parkować. Warto też umieścić białą kartką za przednią szybą, będzie to znak dla służb, by skierować podróżujących do specjalnie przygotowanych parkingów. Kierowców autokarów, którzy wiedzą już gdzie zostali przydzieleni, na białej kartce powinni napisać symbol parkingu. Warto także zapoznać się wcześniej z planem miejsca uroczystości – usytuowaniem punktów pomocy medycznej, toalet, czy miejsc dla osób zaginionych. Osoby będące pod naszą opieką powinny mieć ze sobą informacje o naszym numerze telefonu. Nie zabierajmy ze sobą ostrych przedmiotów, mogą one zostać skonfiskowane przez służby porządkowe. Rzeczy wartościowe lepiej zostawić w domu. Reagujmy także na podejrzane sytuacje.

  • Jeśli będziemy opiekunami osób starszych, dzieci, czy niepełnosprawnych pamiętajmy, aby zaopatrzyć je w niezbędne leki i karteczki z informacjami o chorobach na jakie cierpią, oraz imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu do opiekuna na wypadek sytuacji, gdyby doszło do ich zagubienia się.
  • Pamiętajmy, aby nie zabierać szczególnie wartościowych przedmiotów, takich, jak cenna biżuteria, drogich sprzętów elektronicznych, czy dużych sum pieniędzy. Pozwoli to uniknąć ich zagubienia, czy też kradzieży. Zadbajmy o właściwy nadzór nad swoimi rzeczami. Należy mieć na uwadze, że oprócz pielgrzymów mogą pojawić się choćby kieszonkowcy. Pozostawienie cennych przedmiotów na widoku w samochodzie, lub bez nadzoru na miejscu uroczystości, może być okazją, z jakiej skorzysta złodziej.
  • Pamiętajmy, aby nie zabierać z sobą ostrych przedmiotów, jak choćby scyzoryków, które mogą zostać uznane przez służby porządkowe za niebezpieczne.
  • Na trasach dojazdowych oraz w miejscach spotkań pracować będą służby porządkowe, które pomogą w sprawnej organizacji uroczystości. Prosimy o podporządkowanie się ich poleceniom.
  • Prosimy o przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa i zwracanie uwagi na informacje przekazywane przez organizatorów.
  • Reagujmy na to, co dzieje się wokół. Widząc podejrzane przedmioty – na przykład pozostawione bez nadzoru paczki, czy bagaże, albo dziwnie zachowujące się osoby, powiadommy o tym służby, które zajmą się sprawdzeniem tego.
  • Gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, przekażmy tę informację pracownikom służb porządkowych.
  • Gdy zajdzie konieczność interwencji policjantów – zawsze dzwońmy na bezpłatny numer alarmowy 997.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj