Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ważny film w rocznicę Marszu Śmierci

Facebook Twitter

Mijają 73 lata od Marszu Śmierci, który przeszedł też przez nasz region. W 1945 roku z obozu KL Auschwitz w 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. 22 stycznia kolumny dotarły do Wodzisławia, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy.

www.kornowac.pl

Wczoraj (18.01.) przy okazji obchodów kolejnej rocznicy w Wodzisławskim Centrum Kultury dla młodzieży wyświetlony został film o obozie dla dzieci, jaki istniał w pałacyku w Pogrzebieniu.

Dziś pałacyk w Pogrzebieniu to dom sióstr Salezjanek. W czasie II wojny światowej Kinderlager: jedyny znany na południu Polski obóz, w którym przetrzymywano kilkaset dzieci, od niemowląt po 16-letnią młodzież. Ich rodzice byli więźniami obozu w Oświęcimiu:

-mówi Beno Benczew z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Nie ma dokładnych danych mówiących o tym, ile dzieci przebywało w Pogrzebieniu. Informacje są szczątkowe, wiadomo na przykład, że w sierpniu 1943 roku w Polenlagrze przebywało 230 osób. To byli Polacy z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca.

-wspomina Anna Szafraniec, a Józefa Posz-Kotyrba dodaje, że najmocniej ucierpiały najmłodsze dzieci:

Dzieci przerzucano z obozu do obozu, Halina Skalbmierska z Pogrzebienia trafiła do Żor:

Bohaterki filmu „Kinderlager Pogrzebin” ostatecznie zostały przewiezione do Potulic. I właśnie ruszyły zdjęcia do drugiej produkcji poświęconej temu tematowi. Mówi reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski:

Polenlagry istniały np. w Gorzycach i Gorzyczkach, stąd prośba o kontakt do mieszkańców regionu, którzy mogą pomóc w realizacji tego filmu z reżyserem za pośrednictwem muzeum w Wodzisławiu czy Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024