Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WCK zaprasza na Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

Facebook Twitter

10 października będziemy mieli okazję uczestniczyć w projekcie muzycznym. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny usłyszymy dzieła barokowych mistrzów – Telemana i Vivaldiego oraz kompozytorów współczesnych – Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Adama Wesołowskiego. Wszystko to w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.

fot.pixabay.com

Program

  • Georg Philipp Telemann – Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo
    Antonio Vivaldi – Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104
  • Grażyna Pstrokońska-Nawratil – L-Sonata na 2 flety i basso continuo
  • Adam Wesołowski – Muzyka Aniołów na flet i klawesyn (prawykonanie)

Wykonawcy

  • Łukasz Długosz – flet
  • Agata Kielar-Długosz – flet
  • Marek Toporowski – klawesyn

Tak jak z początkiem wieku XVII uwolnił się ludzki głos i umożliwił powstanie i rozwój monodii, która do dziś pozostaje najpopularniejszą formą muzyki wokalnej, tak wiek XVIII przyniósł kolejną zmianę – uwolnienie muzyki spod dyktatu słowa. Zmiana ta doprowadziła do dynamicznego rozwoju muzyki instrumentalnej, która stała się samodzielnym nośnikiem treści symbolicznych i emocjonalnych. Jej pierwotną, kameralną odmianę reprezentują sonaty triowe rozpisane na dwa instrumenty solowe i basso continuo – ich gorliwymi propagatorami byli najwięksi kompozytorzy dojrzałego baroku – Georg Philipp Telemann i Antonio Vivaldi. Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo Telemanna jest właśnie przykładem tej formy instrumentalnej. Podczas wieczoru zabrzmi także piękny barokowy Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104 Antonia Vivaldiego, zaaranżowany na dwa flety i klawesyn

– mówi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski.

Współczesne brzmienia fletów i klawesynu będziemy mieli okazję usłyszeć w dwóch utworach: L-Sonacie na 2 flety i basso continuo z cyklu „Reportaże” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz w najnowszej kompozycji Adama Wesołowskiego Muzyka Aniołów na flet i klawesyn, która na koncercie w Wodzisławiu Śląskim będzie prawykonana.

Łukasz Długosz

Jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Kielar-Długosz

Jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.

Agata i Łukasz Długosz fot.mat.prasowe

Marek Toporowski

Klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.

Koncert odbędzie się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1 o godzinie 18.30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023