Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Węgiel w cegle. Jedyny taki budynek na Śląsku [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Węgiel w cegle. Tak o jedynym takim budynku na Śląsku, mówi projektant Paweł Kuczyński, gdzie frontowa ściana w czerwonym kolorze kontrastuje z czarną stalą drugiej strony obiektu.

Władze Rybnika zaprezentowały wybudowaną właściwie od podstaw zabytkową kamienicę przy ulicy Chrobrego. Zadaniem projektantów była  nowoczesna rewitalizacja starego budynku w centrum miasta:

Paweł Kuczyński: Wymyśliliśmy sobie, że stworzymy węgiel w cegle, czyli znaleźliśmy materiał, a nasza firma znajduje się na terenie byłej kopalni Rymer. Zobaczyliśmy, że cegła nie jest tylko w jednym kolorze ceglanym, ale rymerowska cegła, zabytkowa cegła sprzed stu lat, ona w środku de facto była czarna, dlatego zachowaliśmy elewację starą, klinkierową, ale od tyłu, dzięki oczywiście technologii modułowej, czyli stalowej stworzyliśmy obiekt, który nawiązuje do węgla, ale jest obiektem nowoczesnym, więc zapraszam wszystkich do oglądania. Zaskoczycie się, jak można nowoczesne połączyć ze starym i to zrobić właśnie na budynku rewitalizowanym, objętym konserwatorem.

Budowa nie była tania, pochłonęła blisko 6 milionów złotych. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreśla, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii tanie będzie jej użytkowanie:

Piotr Kuczera: Inwestycja w takie elementy, które obniżają koszty eksploatacyjne. Nieco drożej budujemy, ale robimy wszystko, żeby eksploatacja była w kolejnych latach na jak najniższym poziomie. Myślę, że połączenie bardzo udane, fasada ta sama, ale wnętrze kompletnie inne, nowoczesne, odpowiadające dzisiejszym standardom.

Spośród 200 budynków komunalnych należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, ten jest najpiękniejszy, nie ukrywa Artur Gliwicki dyrektor ZGM-u:

Artur Gliwicki: Zdecydowanie jest to – mogę to z całą pewnością powiedzieć – najlepszy budynek w całym zasobie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, natomiast będziemy stopniowo pozostały zasób również poprawiać, podnosić jego standard, natomiast to w tej chwili jest czymś na miarę dzisiejszych czasów.

W kamienicy powstało 8 mieszkań, mają one od 50 do ponad 80 metrów kwadratowych powierzchni. Wszystkie wyposażone są w klimatyzację i ogrzewane gazem. Czynsz będzie w nich dwukrotnie wyższy niż w innych będących w zasobach komunalnych. Pięć mieszkań trafi na listę osób oczekujących na komunalny lokal, trzy kolejne trafią do osób niepełnosprawnych i ośrodka pomocy społecznej. Mówi wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski:

Piotr Masłowski: Po prostu z listy osoby będą mogły wstąpić w stosunek najmu z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej. Trzy pozostałe mieszkania, mieszkanie na parterze będzie dla osób niepełnosprawnych, przesiedlamy je małżeństwu, które oddaje ponad 100-metrowe mieszkanie. Oni mieszkają obecnie na drugim piętrze, pan jest na wózku, jest ogromny z tym problem, żeby go tam wnosić. Jest to płatnik bardzo dobry, także mamy pewność, że tutaj nie będzie problemów z opłatami. Dwa pozostałe mieszkania trafią do zasobów Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Jedno mieszkanie u góry dla matek z dziećmi wychodzących z domu dla samotnych rodziców

Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda kamienica przy ulicy Chrobrego 13 w Rybniku.

Zobacz film:

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj