Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wernisaż wystawy online „Więcej niż jedno zwierzę”

Facebook Twitter

Miejska Galeria Sztuki Współczesnej 12 i Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zapraszają na wernisaż wystawy "Więcej niż jedno zwierzę". Wernisaż odbędzie się online na profilu Galerii 12 na facebooku, w środę 28 października 2020 r. o godz. 18.00.

Wystawę w Galerii 12 będzie można zwiedzać indywidualnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa od 29 października do 31 grudnia. Na wystawie zobaczycie prace pięciu Artystek:

  • rzeźby runowe Natalii Bażowskiej,
  • obraz Dominiki Kowyni „Minuta”,
  • film Kingi Mistrzak „Droga do gwiazd”,
  • akwarele Marty Szulc oraz „sielankową” scenę,
  • znaną chyba każdemu właścicielowi psa, ukazaną przez Michalinę Trefon w obrazie „Legowisko”.

Tematem wystawy jest relacja człowiek – zwierzę: przyjaciel, pokarm, obiekt eksperymentów, ofiara. Relacja rozumiana jest tu jako rodzaj zależności między podmiotami, a może podmiotem i przedmiotem – które z tych rozwiązań wybieramy? Wydaje się oczywiste, że tam, gdzie zwierzę staje się obiektem eksperymentu, pokarmem czy ofiarą polowania, może być jedynie uprzedmiotowione. Jednak również przyjaźń człowieka ze zwierzęciem stawia je zawsze w pozycji „poddańczej”: to zwierzę ma wykonywać nasze polecenia, reagować na nasze gesty czy nastroje. Obecnie coraz częściej podejmowany jest temat cierpienia zwierząt, ustanawiane są prawa, które to cierpienie mają ograniczać: w wielu krajach zakazane są cyrki występujące z dzikimi zwierzętami, zakazane jest trzymanie psów na łańcuchach. Jest coś perwersyjnego zarówno w przyglądaniu się skaczącemu przez płonącą obręcz lwu czy stojącemu na jednej nodze słoniowi, jak i w trzymaniu na łańcuchu psa, przez całe jego życie. Hodowla przemysłowa to de facto produkcja mięsa, a żywe, czujące zwierzę jest tylko i wyłącznie źródłem białka. Jednocześnie organizowane są polowania, a najbogatsi mogą sobie pozwolić nawet na zabijanie zwierząt egzotycznych, czasem zagrożonych wyginięciem. Zwierzęta zabijane są dla ich mięsa, kłów, rogów czy tłuszczu. Odbieramy zwierzętom ziemię, wycinamy lasy, niszczymy środowisko naturalne.
W stosunkowo najlepszej sytuacji wydają się być psy, o których mawiamy, że są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Jednak i na nich prowadzimy bolesne eksperymenty (jak te ukazane w filmie Droga do gwiazd Kingi Mistrzak), a schroniska są pełne porzuconych czworonogów.

-Czytamy na wydarzeniu na Facebooku.

Wernisaż wystawy online:

Wystawę online będzie można zobaczyć 28 października o godzinie 18.00

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022