Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiatr wywrócił łódź na Zalewie Rybnickim. Załodze pomogli policjanci [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Wiatr wywrócił łódź na Zalewie Rybnickim. Pomogli policjanci, którzy uratowali 5 osób z pokładu: to instruktor i 4 młode żeglarki. Do akcji policyjni wodniacy ruszyli wczoraj (22.07.) około godziny 14.00, na wodach zalewu zauważyli żaglówkę, która pod wpływem silnego podmuchu wiatru wywróciła się.

Mundurowi wyciągnęli na ląd dwie kobiety w wieku 21 i 19 lat, a także dwie 14-latki wraz z 23-letnim instruktorem. Nikomu nic się nie stało, wszystkie osoby miały kamizelki ratunkowe.

Akcja trwało 5 godzin, bo żaglówka nabrała wody, na miejsce wezwano strażaków, którzy wypompowali wodę z łodzi i wspólnymi siłami żaglówkę postawiono na wodzie.

Policjanci życzą wszystkim bezpiecznego sezonu na wodzie i pomyślnych wiatrów, ale też przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku.

Policjanci przypominają, co zrobić, gdy żaglówka się wywróci – przede wszystkim należy zachować zimną krew, nie panikować i pamiętać, że zawsze w przypadku wywrotki każdego żeglarza obowiązuje zasada: nie wolno odpływać od jednostki pływającej. W przypadku gdy nie możemy samodzielnie postawić jachtu, należy wezwać pomoc. Jednostka pływająca, która zauważy takie zdarzenie niezwłocznie powiadamia służby ratunkowe dzwoniąc na telefon alarmowy 112.

Policjanci apelują do użytkowników sprzętu wodnego o rozsądek i ostrożność nad wodą, a zwłaszcza o zachowanie trzeźwości!

Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem, bo to połączenie często prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. Korzystając ze sprzętu pływającego zakładajmy kamizelki ratunkowe, które są indywidualnym środkiem bezpieczeństwa. Na każdej jednostce pływającej muszą znaleźć się środki ratunkowe. Kamizelki ratunkowe, asekuracyjne itd. zawsze powinny znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym, a najlepiej być już założone na osoby, które wypływają na wodę. Schowane głęboko w bakiście na nic się nie przydadzą.

– czytamy na stronie rybnickiej policji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022