Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiceminister Soboń: W połowie września w Brukseli spotkanie z Komisją Europejską w sprawie górnictwa

Facebook Twitter

''W połowie września w Brukseli spotkanie z Komisją Europejską w sprawie górnictwa''- zapowiedział w Jastrzębiu-Zdroju wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń. Zgoda Komisji jest niezbędna, by wdrożyć pomoc publiczną dla górnictwa jaką zaproponowano w umowie społecznej, podpisanej w maju tego roku ze związkami zawodowymi.

Artur Soboń: Planujemy w połowie września wizytę w Brukseli, jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących tego dokumentu, który złożyliśmy oczywiście zgodnie z formularzem dotyczącym pomocy publicznej przez Urząd Ochrony Konsumentów, więc to nie jest wprost modyfikacja samej umowy społecznej, natomiast wniosku który jest podpisany w oparciu o umowę społeczną. Informujemy stronę społeczną o zakresie tych rozmów, one dotyczą wszystkich kwestii związanych z kosztami kwalifikowanymi i z samymi instrumentami wsparcia.

Zdaniem wiceministra, jeżeli będzie zgoda Komisji Europejskiej, cały proces może się zakończyć w ciągu najbliższych miesięcy. Nadzieję na szybkie zakończenie rozmów i wdrożenie w życie umowy społecznej w sprawie górnictwa ma przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności:

Dominik Kolorz: Ponad 3 miesiące temu podpisaliśmy porozumienie społeczne dotyczące transformacji sektora górniczego i transformacji województwa śląskiego. Mam głęboką nadzieję, że to porozumienie zostanie zrealizowane, że nie stanie się tak, że będzie to kolejny dokument który stanie się pożółkłym papierem. Wierzę w to głęboko, że wszystko co mamy tam zapisane zostanie wprowadzone w życie.

Przypomnijmy, że umowa społeczna określa zasady i czas wygaszania polskich kopalń do 2049 roku. Określa mechanizmy finansowania spółek sektora górniczego, by ograniczyć negatywne skutki procesu transformacji. Są w niej także zawarte gwarancje zatrudnienia oraz osłony socjalne dla górników.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj