Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wicepremier Jacek Sasin: Rząd niczego nie przespał. Odpowiedź w sprawie rozporządzenia metanowego

Facebook Twitter

Rząd niczego nie przespał- odpowiada na pytanie naszego dziennikarza Arkadiusza Żabki wicepremier Jacek Sasin, pytany o prace nad nowymi unijnymi regulacjami w zakresie tzw. rozporządzenia metanowego.

Kilka dni temu w Radio 90 Dominik Kolorz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności mówił: „Staramy się naprawić to, co przespał polski rząd”. W podobnym tonie wypowiadał się europoseł Łukasz Kohut. Dziś (24.04.) w Katowicach zebrał się parlamentarny zespół ds. Śląska, wziął w nim udział wicepremier Sasin. Ku zdumieniu dziennikarzy mówił, że wstępne porozumienie w sprawie metanu to efekt pracy europosłów PiS-u i rządu:

Jacek Sasin: Ubolewam, że ci eurodeputowani, którzy reprezentują partie opozycyjne w Polsce, nie pomagali. Nie pomagali, abyśmy tak skroili przepisy tego rozporządzenia metanowego, aby było ono dla nas jak najmniej dotkliwe i jak najmniej dotkliwe dla Śląska. Żałuję, że tej wspólnej pracy tutaj nad tym nie było, ale daliśmy radę.

Radio 90: Ja rozmawiałem kilka dni temu z Dominikiem Kolorem, szefem śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Mówi wprost, że rząd przespał. Gdyby nie apel związkowców, którzy naciskali na eurodeputowanych wszystkich partii politycznych, dzisiaj byśmy tutaj nie byli.

Jacek Sasin: Tego poglądu nie podzielam. Niczego nie przespaliśmy. Od początku byliśmy bardzo aktywni, jeśli chodzi o wskazywanie na to, że rozwiązania, które są proponowane w zakresie emisji metanu, są rozwiązaniami, które są dla nas nie do przyjęcia. Proponowaliśmy alternatywne rozwiązania i tutaj zarówno rząd, jak i eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości byli bardzo aktywni.

Węgiel długo zostanie podstawą energetyki w Polsce- podkreślał wicepremier Jacek Sasin:

Jacek Sasin: Rozporządzeniem, które w swojej pierwotnej treści stanowiło śmiertelne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Węgiel jest podstawą naszej energetyki. Tak będzie jeszcze przez wiele lat i wyeliminowanie wydobycia węgla w Polsce byłoby potężnym ciosem w nasze polskie bezpieczeństwo energetyczne. W dalszym ciągu w 70 proc. energii w Polsce jest wytwarzane z węgla. Tak jeszcze na długo pozostanie, czy to się komuś podoba, czy nie. Takie są realia. W takich realiach żyjemy.

Wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły przyznał, że po propozycji zmian zapisów rozporządzenia metanowego, najważniejsze jest to, że znikają kary, które groziły kopalniom:

Marek Wesoły: To będą opłaty wyznaczane przez państwa członkowskie i te opłaty będą skierowane do budżetu państwa i z powrotem skierowane do spółek węglowych na inwestycje ograniczające emisję metanu. To najważniejszy zapis, który zmienia w ogóle charakter tego rozporządzenia. Nie jest destrukcyjny, tylko właśnie jest prorozwojowy i proekologiczny, który wskazuje odpowiedni kierunek. Nam właśnie o takie zapisy, takie rozporządzenia w Unii Europejskiej chodzi.

Na środę (26.04.) zaplanowane jest kolejne głosowanie w Parlamencie Europejskim, następne zaplanowano na początek maja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj