Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiceprezydent Wacławczyk: Chcemy posprzątać Racibórz od nadmiaru plastikowej reklamy

Facebook Twitter

Do dzisiaj (09.11.) można zgłaszać uwagi i pytania do projektu uchwały stworzenia w Raciborzu parku kulturowego. Prace trwają już od kilku lat, choć tak naprawdę zapoczątkował je jeszcze poprzedni prezydent Mirosław Lenk.

Park ma być formą ochrony zabytków, a tych w Raciborzu nie brakuje. Miasto może pochwalić się największą na Śląsku ilością gotyckich budowli, dlatego też władze miasta chcą uporządkować w wielkość i miejsce reklam, jakie możemy dziś, oglądać spacerując po historycznym centrum:

Dawid Wacławczyk: Najbardziej takim widocznym aspektem wprowadzenia tej formuły ochrony jest uporządkowanie kwestii estetycznych na początku. To znaczy z jednej strony uporządkowanie kwestii tej tzw. przesadnej reklamy wizualnej, uporządkowanie wielkości, rodzaju, kolorystyki, użytych materiałów, chociażby w obrębie rynku, w obrębie tych starych ulic. Krótko mówiąc, chcemy posprzątać Racibórz od nadmiaru tej plastikowej reklamy.

Uchwała stworzenia parku kulturowego ma również porządkować wygląd ogródków gastronomicznych. To jak mówi Dawid Wacławczyk, budziło największy opór przedsiębiorców.

Dawid Wacławczyk: To już ugryźliśmy – mówiąc kolokwialnie – zarządzeniem prezydenta i tu już mamy jakiś kompromis osiągnięty i już od przyszłego roku ten rynek zacznie się powolutku zmieniać. Przy czym też tutaj ze względu na pandemię, która branżę gastronomiczną mocno dotknęła, rozciągamy to w czasie wprowadzenie w życie tych rozwiązań. Powiem szczerze, nie spodziewam się na ostatniej prostej jakiejś wielkiej ilości uwag, dlatego że ten proces trwa już dosyć długo i już ileś tych warsztatów, rozmów, negocjacji się odbyło.

Jak podkreśla wiceprezydent miasta, stworzenie parku ma być procesem, który ma trwać kilka lat. To zastosowanie podczas remontów odpowiedniej kostki brukowej, właściwe oświetlenie zabytków, czy odpowiednie uporządkowanie skwerów, czy raciborskich podwórek. Dodajmy, że park kulturowy w Raciborzu uzyskał pozytywną opinią konserwatora zabytków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj