Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiceprezydent Wacławczyk: Miasto nie zdążyło z wymianą pieców w zasobach komunalnych na czas, bo za późno się za to zabrało

Facebook Twitter

Racibórz nie zdąży z wymianą pieców na czas. Pozostało ich sporo do wymiany w zasobach komunalnych jak i w budynkach indywidualnych. Dzieje się tak, bo Miasto Racibórz za późno się za to zabrało - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 Dawid Wacławczyk, zastępca prezydenta Raciborza, pytany o tempo wymiany pieców w mieście.

A czasu na wymianę coraz mniej, bo przyjęta we wrześniu 2017 roku uchwała antysmogowa województwa śląskiego, zakłada zakaz korzystania z najstarszych pieców po 1 stycznia 2022 roku:

Radio 90: Dlaczego miasto nie zdążyło na czas?

Dawid Wacławczyk: Dlatego, że za późno się za wszystko zabrało, z informacji jakie sobie sprawdzałem jeśli chodzi o zasób komunalny nie zdążymy wymienić około 75 pieców etażowych, które powinny zostać wymienione do końca tego roku. A do końca przyszłego roku jest czas na piece kaflowe, to jest liczba około 1000 pieców. Szacujemy też, że na rynku nieruchomości prywatnych mówimy w tej chwili o liczbie około 1500.

dym z komina

Czy miasto będzie karać mieszkańców którzy nie zdążyli na czas wymienić pieców ? A może samo siebie będzie karać ? Wiceprezydent Wacławczyk nie ukrywa, że nikt nie wie jak będzie wyglądała rzeczywistość po 1 stycznia przyszłego roku:

Dawid Wacławczyk: To nie jest tak, że miasto samo siebie karać nie będzie, bo nie wiemy, jeżeli te przepisy nie zostaną zmienione, to od stycznia jeżeli ktoś zadzwoni to będą karane osoby, które używają starych pieców bez względu na to czy dzieje się to w zasobie miejskim czy prywatnym. Nigdy taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca.

 

Dawid Wacławczyk

Według ostatniego rankingu korzystania z programu Czyste Powietrze, na 600 miejscowości Racibórz znalazł się na 112 pozycji.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023