Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS. Na Śląsku przedstawiciele 90 krajów z całego świata

Facebook Twitter

Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS, odnotowano je także w województwie śląskim. Pod koniec marca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spłynęły za blisko 80 tysięcy osób z zagranicznym paszportem, z czego 62,7 tys. to Ukraińcy.

Fot. bridgesward pixabay.com

Na terenie gdzie działa rybnicki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych legalnie pracuje 13,5 tysiąca osób zza granicy, nieco ponad 11 tysięcy to obywatele Ukrainy.

Statystyki ZUS z końca marca tego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec marca tego roku liczba ta przekroczyła 932 tys.

Najwięcej obywateli Ukrainy

Beata Kopczyńska: Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwa, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie śląskim na 79,5 tys. cudzoziemców 62,7 tys. to Ukraińcy, co daje 79 proc. ogółu cudzoziemców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 666,7 tys., co stanowi około 72 procent ogółu cudzoziemców

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw śląskiego.

Przyjeżdżają na Śląsk z całego świata

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie śląskim mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata, od Wenezueli, poprzez Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, czy Tajlandię a nawet kilku pracowników z paszportem nowozelandzkim.

Najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w naszym województwie jest w chorzowskim Oddziale ZUS, bo blisko 16 tys. osób, natomiast najmniej w Oddziale ZUS w Sosnowcu, niespełna 9 tys.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj