Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Więcej patroli przy przejściach dla pieszych

Facebook Twitter

Jedźcie przepisowo i zwalniajcie nie tylko na zakrętach. Policyjne działania "NURD" czyli „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" trwają  w środę (4.12.) w całym kraju.

Patrole wyjechały też na drogi w naszym regionie, a policjanci sprawdzą czy kierowcy nie wymuszają pierwszeństwa np. przed osobami wchodzącymi na pasy. Chodzi głównie o bezpieczeństwo pieszych, ale i rowerzystów.

Z policyjnych danych wynika, że w tym roku na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 850 wypadków, w których zginęło 190 osób, a 2790 zostało rannych. To mniej niż w 2018 roku.

Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się, chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych to zatrważa fakt, że wciąż blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach realizowanych już po raz dwunasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami ¼ wypadków ze swoim udziałem, bacznie przyjrzą się również ich poczynaniom.

– informują komendy policji w regionie na swoich stronach internetowych.

Za policją przypominamy, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, powinien – zgodnie z przepisem – zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022