Więcej pieniędzy na remont pałacu Dietrichsteinów
Wodzisławski magistrat zdobył dodatkowe 4 mln złotych na modernizację zabytku, ta kwota pochodzi z zarządu województwa śląskiego. "Informacja o wsparciu przyszła w bardzo dobrym momencie, bo w ciągu kilku miesięcy pałac będzie wyposażany, przygotowane zostaną również wystawy stałe i czasowe"- cieszą się urzędnicy.
W ramach projektu zostały już przeprowadzone prace konserwatorski elewacji. Przede wszystkim przebudowano dach, zaadaptowano poddasze, powstała winda i nowe klatki schodowe. Część pomieszczeń zyska nowe funkcje takie jak np. sala koncertowa z zapleczem. Nadal s
Niedawno informowałem, że czekamy na ewentualne wsparcie, jeśli będą oszczędności w Zarządzie Województwa Śląskiego. Dziś możemy ogłosić, że udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Jest to kolejna dobra informacja. Stworzyliśmy atrakcyjne miejsce spotkań kulturalnych i wypoczynku dla wszystkich wodzisławian. Czekam na moment, w którym mieszkańcy będą mogli korzystać z tego pięknego budynku oraz realizować swoje pasje
– mówi prezydent Mieczysław Kieca.
Prace
W ramach projektu zostały przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne obiektu. Działania te przyczyniły się do realizacji celu głównego projektu, jakim było zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum, a poprzez to również do zwiększenia atrakcyjności Wodzisławia Śląskiego.
Przedmiotem inwestycji był remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu – rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych.
Główną ideą projektową było odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu Dietrichsteinów i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach został odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoliło na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci. W przełamaniu mansardy można zlokalizować otwory dla wylotów i wlotów systemów wentylacji i klimatyzacji. W dachu, w dolnej części, zaprojektowano lukarny z dachem pulpitowym jednospadowym, a w górnej części wole oka.
Przeznaczenie pomieszczeń
Parter pałacu w całości będzie kondygnacją muzealną. W tym miejscu zostaną wyeksponowane wystawy stałe, uwzględniające historię miasta i regionu.
Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji będzie służyło wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyska sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane będą spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego.
Na kolejnym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz Centrum Nauki i Techniki „SOWA”, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. „SOWA” to program, który ma na celu popularyzację i upowszechnianie nauki. To okazja do rozwijania wiedzy i wyobraźni poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem. W tym miejscu znajdzie się również współczesna sala audiowizualna, z zespołem toalet oraz klatką schodową z windą.
Ostatnie piętro będzie służyło pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, jako sale warsztatowe. Znajdą się tam pracownie opracowania i konserwacji zbiorów, pomieszczenia magazynowe, archiwa i pomieszczenie porządkowe.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!