Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Więcej za wywóz śmieci w Wodzisławiu Śląskim. O ile wzrośnie cena od przyszłego roku?

Facebook Twitter

O 2,50 złotych wzrośnie opłata za odbiór odpadów w Wodzisławiu. Nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. W mieście rozstrzygnięto przetarg na wywóz śmieci.

fot. krzyzanowice.pl

W przetargu wystartowały 3 firmy.

Przy obecnych cenach, według władz Wodzisławia, podwyżka nie jest zbyt wysoka, wciąż udaje się utrzymać opłatę poniżej 30 złotych

– zauważa Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Wodzisławia:

Wojciech Krzyżek: Najkorzystniejszą ofertą była oferta konsorcjum firm Transgór z Rybnika i Empol z Raciborza. Stawka będzie musiała być podwyższona, ale tylko o 2,50 zł. Dzisiaj mamy stawkę 26,10 zł. 2,50 daje nam stawkę 28,60 zł. Gorzyce – w lipcu tego roku – 34,60 zł, Pszów – styczeń tego roku – 32,50 zł, Gaszowice  – 34 zł, Jastrzębie Zdrój – październik 2021 – 29,50 zł, Rybnik – 34,86 zł.

Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca oraz wiceprezydent Wojciech Krzyżek

Wodzisław zakładał, że cena będzie wyższa niż ta, którą udało się osiągnąć. Przewidywano, że mieszkańcy będą musieli zapłacić za odbiór odpadów od 32 do 34 złotych:

Wojciech Krzyżek: Miło nas zaskoczyło, i tutaj wielkie podziękowania dla naszych mieszkańców, bez których po prostu by tego nie było, bo to, że ten system zadziałał było skutkiem tego, ze mieszkańcy zaczęli segregować. Te opłaty były niższe ze względu na materiał, który mógł być przerobiony później przez przedsiębiorców. To pokazuje, że nawet w tak trudnych czasach wzrostu cen o kilkaset procent, nasza cena wzrosła o 10-11%.

W magistracie zastanawiają się jak jeszcze bardziej usprawnić ten system, by w przyszłości nie otwierać kopert z ofertami drżącymi rękami:

Wojciech Krzyżek: Dajemy sobie kolejny krok na to, żeby przejąć ten rynek śmieci, czyli organizacyjnie przygotować się do zupełnie innej organizacji funkcjonowania Wodzisławia Śląskiego w systemie odbioru tych odpadów. Rozmawialiśmy z gminami ościennymi na temat wspólnych działań w celu przejęcia rynku odpadów. W tej chwili rozpatrywane są cztery poważne scenariusze. Jesteśmy w fazie obróbki prawnej – co jest możliwe i co nie jest możliwe – i wyliczeń kosztowych. Jeżeli będziemy już tak daleko, będzie to przedstawione włodarzom gmin a następnie radom jak zaakceptują takie działania. Myślę, że w najbliższym kilku lata uda nam się jako gminom przynajmniej w tym rejonie dosyć mocno poprawić sytuacje odpadów.

Nowe stawki za wywóz śmieci w Wodzisławiu będzie obowiązywać od stycznia przyszłego roku przez półtora roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023