Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Coraz więcej zatrudnionych cudzoziemców w regionie. ZUS podaje statystyki

Facebook Twitter

Wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców. ZUS podaje statystyki dla województwa śląskiego. Największą grupą wśród legalnie pracujących obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy. To tendencja utrzymująca się już od kilku lat.

Fot. archiwum ZUS

W województwie śląskim również w tym czasie nastąpił wzrost w zatrudnieniu obcokrajowców. W grudniu 2019 r. w sześciu oddziałach ZUS w województwie legalnie pracujących cudzoziemców było 56,7 tys., a na koniec 2020 r. przeszło 63 tys. Największy przyrost obcokrajowców w ubezpieczeniu społecznym w naszym regionie w tym okresie odnotował oddział ZUS w Zabrzu, najmniejszy ZUS w Częstochowie, a następnie w Bielsku Białej.

Dane statystyczne Zakład Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę

– dodaje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

 Największą grupą wśród legalnie pracujących obcokrajowców zarówno w kraju, jak i w województwie śląskim, stanowią obywatele Ukrainy. To tendencja utrzymująca się już od kilku lat. W województwie śląskim na 63 tys. cudzoziemców ponad 50 tys. osób legitymuje się ukraińskim paszportem

– mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy, to obywatele Białorusi – 2 tys. osób i Gruzji – 1,5 tys. osób. Na terenie województwa śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale mamy trzech Brazylijczyków, a w chorzowskim ZUS trzech mieszkańców Chile. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest pięciu Kameruńczyków, a w rybnickim ZUS czterech Jordańczyków, w sosnowieckim ZUS 144 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim ZUS – sześciu Kubańczyków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021