Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Więcej żołnierzy WOT do walki z koranawirusem

Facebook Twitter

W ciągu ostatnich dni przekroczony został próg 20 tys. nowych zakażeń. "Terytorialsi" dostają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Będą działać między innymi w szpitalach, które zgłoszą prośbę o pomoc.

Już dzisiaj (30.10.) wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej.

„Terytorialsi” zostaną wprowadzeni do szpitali, które zgłoszą taką potrzebę tam przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu, obecnie takie zadania żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonują w ponad 20. placówkach. Wspierają także 3 stacje sanitarno- epidemiologiczne.

19.10.2020 – Jaworzno 13 SBOT Dom Senior Spokojna Jesien Fot. DWOT

WOT kieruje też żołnierzy do punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa, obecnie takie wsparcie wojskowi realizują w 3 punktach na Śląsku.

Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&GO”, które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.

mat.prasowe

Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych
o dużej mocy.

Znaczący wzrost zaangażowania wojska będzie również na kierunku wsparcia Policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym.

Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj