Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Wieczór sztuk 212 – czeska rzeźba, malarstwo i fotografia w DK Chwałowice

Facebook Twitter

Jedno miejsce, jeden wieczór i aż trzy wydarzenia artystyczne! Wernisaż wystawy grupy 212 z czeskiej Karwiny, wernisaż wystawy fotografii Jana Kufy Kičeřoka i recital zespołu Malerosa - to wszystko odbędzie się już w najbliższy piątek (07.09.) w Domu Kultury w Chwałowicach.

Wieczór Sztuk 212 – 7 września (piątek) 2012 r. o godz. 18.00

Tym razem w galeriach DK Chwałowice gościć będą artyści z Republiki Czeskiej.

WSTĘP WOLNY

W programie:

  • Wernisaż wystawy grupy 212 z czeskiej Karwiny: Walter Taszek, jego córka Romana Taszková, Jitka Gřešková, Jarka Rybová i jej córka Dita Maruscáková – Galeria Kolumnowa i Galeria DeKa.
  • Wernisaż wystawy fotografii Jana Kufy Kičeřoka pt. Patrząc w twarz człowieka – Galeria Drugiego Palnu.
  • Recital zespołu MALEROSA, w składzie: Mariusz Miszkurka – mandolina, mandola, Roman Kożdoń – skrzypce, Samuel Ziemiński – kontrabas, Leszek Grzenia – gitara klasyczna, Karol Talik – darbuka, cajon, tamburyn.

Grupę 2 1 2 tworzą: Walter Taszek, jego córka Romana Taszková (2), Jitka Gřešková (1), Jarka Rybová i jej córka Dita Maruscáková (2). Z owych wzajemnych uwarunkowań wywodzi się nazwa grupy 2 1 2. Grupę założono w Karwinie jesienią 1998 r. Obok podobnych zainteresowań profesjonalnych, artystów łączą również inne sprawy. Walter Taszek w Karwinie mieszka i tworzy przez większość swojego życia. Jego córka Romana również pochodzi z tego miasta. Jitka Gřešková przyprowadziła się do Karwiny przed 38 laty, dotąd tu mieszka i tworzy. Jarka Rybová również znalazła się w Karwinie przed 38 laty, przez pewien okres czasu tu mieszkała i tworzyła. Dita Maruscáková w Karwinie się urodziła i wspólnie z Jarką z miastem tym związało ją wiele spraw. Wszyscy artyści w jakiś sposób związani są ze światem dzieci. Dziećmi – małymi i dużymi – opiekują się, uczą je, dla nich pracują i tworzą. Pierwszą wspólną wystawę grupa przygotowała w październiku 1998 roku w Sali Wystaw Josefa Mánesa w Miejskim Domu Kultury w Karwinie – Nowym Mieście, drugą w maju 2000 roku w Galerii Wünschego w Domu Kultury im. Leoša Janáčka w Hawierzowie, trzecia zaś odbyła się w listopadzie 2010 roku w Galerii Zdrowe Miasto w Karwinie.

Jan Kufa Kičeřok – urodził się w Mostach koło Jabłonkowa 26 grudnia 1951 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Jest jednym z członków założycieli Fotoklubu Jablunkov, który działa od ponad dwudziestu lat. Próbował wszystkich gatunków fotografii, ale ostatnio bardziej związany jest z tematem ludzkich twarzy i częściowo dziewiczych lasów. Jego fotografie pojawiły się na wystawach w całych Czechach, Słowacji i w Polsce. Prace prezentuje zarówno w ramach rodzimego Fotoklubu, ale także na swoich indywidualnych wystawach, których zrealizował do tej pory ponad trzydzieści. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Fotografie Jana Kufy oprócz licznych wystaw zdobią również okładki kilku książek.

Zespół MALEROSA zawiązał się w listopadzie 2011 r. podczas jednego z wielu jam session, w rybnickim pubie „Paleta”.Członkowie grupy wywodzą się z zespołów: Miktam, Wyjście Awaryjne i Zawiało. Ponad to współpracują z poetką i wokalistką Barbarą Baś Sieradzką, oraz udzielają się w projektach jazzowych. Zespół tworzy i gra muzykę folkową, inspirowaną kulturą mniejszości etnicznych, zamieszkujących niegdyś tereny Rzeczpospolitej, Bałkanów i Bliskiego Wschodu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj