Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wieczór sztuk w Chwałowicach

Facebook Twitter

Wyjątkowy wieczór, bo w otoczeniu pięknych obrazów i zdjęć. Do tego spotkanie z ciekawym człowiekiem i dźwięki krakowskiego folkloru. To już jutro (9.01.) w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

WIECZÓR SZTUK „POD PIPĄ” w piątek (9.01.) o godz. 18.00! Wstęp wolny!

W programie:

  • wernisaż wystawy malarstwa Edy Riedla (Czechy) – Galeria Kolumnowa
  • wernisaż wystawy fotografii „Podróżni” Artura Rychlickiego – Galeria Fotografii DeKa
  • wernisaż wystawy fotografii „Remuh” Adama Gryczyńskiego – Galeria Drugiego Planu
  • spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem i recital Aleksandra Łodzi-Kobylińskiego „Makino” – w Galerii Kolumnowej

Wystawy czynne do 28.02.2015 r.

Eda Riedl – właściciel i współzałożyciel Galerii Mlejn w Ostrawie. Urodził się w 1947 roku w Ostrawie. Od 2000 r. jest członkiem Stowarzyszenia Mlejn, które wspiera i koordynuje działania ostrawskich artystów i miłośników sztuki. Malować zaczął 15 lat temu, odbył artystyczne kursy, uczył się malarstwa u Josefa Czyźe, konsultował swoje prace u artystów akademickich, a latach 2010-2013 studiował malarstwo olejne w Konserwatorium w Ostrawie. Swoje malarstwo prezentował już na 15-tu wystawach indywidualnych i w ponad dwudziestu zbiorowych, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Artur Rychlicki – krakowski fotograf, pedagog, filozof, twórca autorskich warsztatów fotografii  www.warsztaty-fotograficzne.org. Swoje prace prezentował w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, gdzie prowadził również warsztaty fotograficzne. Współpracował w projektach artystycznych m.in. z Richardem Demarco oraz Andrea Cusumano. Specjalizuje się w fotografii analogowej (techniki srebrowe) oraz technikach szlachetnych (m.in. guma chromianowa). Na zajęciach warsztatowych prowadzi również wykłady z historii fotografii, sztuki oraz z zagadnień związanych z estetyką.

PODRÓŻNI – pomysł wystawy w swej warstwie filozoficznej zasadza się na nietzscheańskich przemyśleniach dotyczących wiecznego powrotu oraz późniejszych własnych, czysto egzystencjalnych myślach na temat roli człowieka w świecie, w tym głównie w świecie swoich wyobrażeń: ciągła podróż, ciągłe szukanie miejsca „na zawsze”, wieczna nowalisowska podróż „do domu”, która to czyni z naszej egzystencji magiczne koło powrotu, wyznaczając oprócz jakości tej egzystencji, również jej granice. Kantorowski „wieczny wędrowiec” jest jej quasi-fizycznym, natomiast jego trupa teatralna ściśle fizycznym uosobieniem. (…).
(Artur Rychlicki)

Adam Gryczyński – pedagog, artysta-fotografik, animator kultury, redaktor. Urodzony w 1957 r. w Krakowie. Ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Świętokrzyski, Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt własnych wystaw indywidualnych prezentowanych w Polsce i za granicą. W Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta” zrealizował cztery filmy, spośród których „Remuh”.  Pod jego redakcją ukazują się książki z serii „Czas zatrzymany”, albumy i broszury.
 
REMUH – synagoga Remuh znajduje się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 40. Wraz z przylegającym do niej starym cmentarzem tworzą unikalny i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku. Na murze dziedzińca znajdują się liczne tablice upamiętniające zasłużonych, jak i zabitych podczas II wojny światowej krakowskich Żydów. Do synagogi przylega również dom dozorcy i geniza. Obecnie synagoga jest jedynym żydowskim domem modlitwy w Krakowie, w którym regularnie odbywają się nabożeństwa. (…).
(Adam Gryczyński)

Leszek Mazan – znany dziennikarz i publicysta, wielbiciel Krakowa, niezrównany znawca kultury naszych południowych sąsiadów. Założyciel i lider Polskiej Partii Łysych, przewodniczący Rady Błyskotliwych, Honorowy Hejnalista Mariacki, Profesor Szwejkologii Stosowanej (tytuł nadany przez Czeską Akademię Haszkologiczną w 1997). Wieloletni korespondent PAP w Pradze, redaktor tygodnika „Przekrój” (1974-2000). Autor licznych książek poświęconych Krakowowi, Galicji i czeskiej kulturze (m.in. „Austriackie gadanie, czyli Encyklopedia Galicyjska”, „Pępek świata nazywa się Kraków”). W październiku 2007 jego autorski przewodnik po stolicy Czech „Polska Praga czyli dlaczego Matejko lubił knedle” został wyróżniony tytułem Krakowska Książka Miesiąca.

Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino” – muzyk, propagator krakowskiego folkloru miejskiego. Legenda krakowskiego Zwierzyńca, lokalny Casanova i twórca kultowej kapeli „Andrusy”, ostatni bard Galicji. Zasłużony dla ochrony i restauracji zabytków Krakowa, działacz społeczny na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj