Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wieczór w sądzie? Jest taka opcja w zabytkowych wnętrzach sądu w Raciborzu

Facebook Twitter

W piątek (20.05.) od 18.00 do 22.00 Sąd Rejonowy w Raciborzu po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów. Co przygotowano? Wydarzenie ma być kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości.

www.facebook.com/Wojewódzki-Urząd-Ochrony-Zabytków-w-Katowicach

Współorganizatorami wydarzenia, które odbędzie się na terenie budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 24, oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym sądzie będą: Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wydarzenie będzie kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Jest to kontynuacja Dni Otwartych, podczas których można zwiedzać budynek przy ul. Wojska Polskiego.

Zwiedzający zobaczą pełną mitologicznych akcentów klatkę schodową, salę posiedzeń wraz z prowadzącą do niej „tajemniczą klatką schodową”, cele dla podsądnych oraz przyjazny pokój przesłuchań małoletnich wraz ze znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim! Na sądowych korytarzach nie zabraknie przedstawienia urzędowych strojów sędziego, prokuratora, radcy prawnego i adwokata. Zobaczyć będzie można archiwalne dokumenty sądowe oraz historyczny sprzęt biurowy i elementy wyposażenia budynku. Wnętrza zdobić będą prace plastyczne uczestników konkursu „Raciborska perła architektury sądowej”.

-czytamy w zaproszeniu. Na wejście nie będą wymagane zapisy.

Na reprezentacyjnej sali posiedzeń kilkukrotnie wyświetlone zostaną fragmenty filmu „Raciborska Temida” Adriana Szczypińskiego, opowiadającego o historii raciborskiego sądownictwa i więziennictwa od średniowiecza do dziś. Natomiast już o godzinie 19:00 będzie miała miejsce niepowtarzalna okazja do spotkania z twórcą filmu i jednym z jego pomysłodawców. Gośćmi Nocy Muzeów, z którymi zwiedzający będą mogli porozmawiać będą: Adrian Szczypiński – znany raciborski filmowiec, reżyser filmu „Raciborska Temida” oraz Adam Reszka – kurator, Kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, Członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny „Pomocna Dłoń”, działacz Klubu dla Młodzieży „Strefa”.

Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu przed budynkiem sądu zaprezentują samochód konwojowy służący do przewozu więźniów. Na stanowisku wewnątrz budynku zobaczyć będzie można środki ochrony osobistej funkcjonariuszy służby więziennej, środki przymusu bezpośredniego, a nawet broń! O godzinie 20:00 Noc Muzeów obejmie również budynek więzienia przy ul. Eichendorffa, gdzie władze Zakładu Karnego umożliwią wejście na teren głównego dziedzińca i do Izby Tradycji Zakładu Karnego w Raciborzu, gdzie będzie możliwość oglądania m.in. odtworzonej celi więziennej. Wejście do Zakładu Karnego będzie możliwe dla 50 chętnych, na zapisy dokonywane w dniu wydarzenia dla osób, które odwiedzą Noc Muzeów w Sądzie. Konieczne będzie podanie imienia, nazwiska i numeru dowodu osobistego.

W Zakładzie Karnym będzie można również oglądać prace manualno- plastyczne osadzonych z Zakładu Karnego w Raciborzu.

Nadal jednak aż do godziny 22.00 będą dostępne wnętrza i atrakcje Sądu. Tam od godziny 18:00 Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przedstawią stanowisko profilaktyczne, w ramach którego zaprezentowane zostanie wykonanie odcisków linii papilarnych oraz indywidualne wyposażenie Policjanta. Na terenie budynku przy ulicy Wojska Polskiego 24, chętni zobaczą policyjny radiowóz wraz z maskotką śląskiej Policji „Sznupek”.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu na stoisku z materiałami informacyjnymi oraz książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową umożliwi również najmłodszym, jak i dorosłym rozwiązanie krzyżówek i udział w quizach tematycznych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Dla fanów historii Muzeum w Raciborzu przedstawi wystawę pocztówek, zdjęć i planów związanych z Sądem Rejonowym w Raciborzu i historią wymiaru sprawiedliwości.

Podczas Nocy Muzeów, obecni będą również kuratorzy sądowi, którzy zaprezentują nowoczesne wyposażenie Ośrodka Kuratorskiego działającego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu, przedstawią zainteresowanym zasady jego działania i opowiedzą o swojej pracy. Chętni będą mogli zagrać w piłkarzyki i ping – ponga, które znajdują się w Ośrodku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2022