Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wieczorek w Radiu 90: Rozwój województwa śląskiego wymaga trudnych inwestycji takich jak Kolej Dużych Prędkości

Facebook Twitter

Rozwój województwa śląskiego wymaga trudnych inwestycji takich jak Kolej Dużych Prędkości- mówił w porannej rozmowie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kolej Dużych Prędkości. Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85 wraz z włączeniem w linię kolejową nr 14
Kolej Dużych Prędkości. Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85 wraz z włączeniem w linię kolejową nr 14. Fot. cpk.pl

Od kilku tygodni wariant inwestorski jaki został zaprezentowany w Katowicach budzi ogromne emocje. Kolej Dużych Prędkości, a dokładnie tory przetną: Mikołów, Orzesze, Palowice, Szczejkowice, Żory, Świerklany, Połomię, Mszanę, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój i Godów. Protestują mieszkańcy i samorządowcy, bo do wyburzenia jest ponad pół tysiąca domów, zniszczone ma zostać również Pojezierze Palowickie.

Radio 90: Mieszkańcy mówią „nie”, Pan mówi „tak”. Dlaczego?

Jarosław Wieczorek: Myślę, że trzeba to rozłożyć również na dwie część, bo to nie jest tak, że wszyscy mieszkańcy mówią „nie”. Rozwój województwa śląskiego wymaga również takich trudnych inwestycji, jakim jest kolej szybkiej prędkości. To jest kolej transgraniczna w ramach korytarza TEN-T od Tallina, czyli z Estonii aż do Ostrawy. To samo dotyczyło wcześniej autostrady A4 czy też autostrady A1. Gdzie chcemy, aby region się rozwijał, musimy również tego typu inwestycje przeprowadzić i to jest ogromną szansą rozwojową. Ja zakładam, że te gminy, które pan redaktor wymienił, one również w znaczący sposób skorzystają.

Sołtys Palowic mówiła w Radio 90, że mieszkańcy dobrowolnie nie opuszczą swych domów. Jak wojewoda zamierza przekonać protestujących? Zaproponowany zostanie tzw. system dobrowolnych nabyć. Jeden z wariantów zakłada, że za dom na przykład o wartości 1 mln złotych dostaniemy 1 mln 400 tysięcy złotych:

Jarosław Wieczorek: On wydaje mi się, bardzo dobrze funkcjonuje na poziomie Baranowa.

Co to oznacza w skrócie Panie wojewodo? Ja dzisiaj mam dom, państwo go ode mnie kupi za jaką kwotę? Dzisiejszej wartości czy za kwotę, jaką będę mógł sobie taki dom wybudować?

Jarosław Wieczorek: W zależności od tego, jaki wariant zostanie tam wybrany, bo będzie oferta dla tych mieszkańców, gdzie będzie przebiegać linia. Czyli mogą dostać do 20% bonusu do gospodarstw niezabudowanych, czyli nieruchomości i 40% bonusu do operatu w zabudowanych. Oprócz tego mogą jeszcze zastosować tzw. metodę ewentualnie odtworzeniową, gdzie nie traci się tak zwanego systemu amortyzacji. Myślę, że warunki są wyjątkowo korzystne.

System dobrowolnych nabyć ma być wdrożony na przełomie 2024/2025 roku. jak na razie mieszkańcy i samorządowcy protestują. Na dziś (31.01.) zaplanowano o godzinie 17.00 protest w Mikołowie. Spotkania z wojewodą chce także marszałek województwa śląskiego, który apeluje o zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na temat nowej linii kolejowej.

Radio 90: Wybiera się Pan w ogóle na taki protest?

Jarosław Wieczorek: Ja szanuję bardzo mieszkańców, szanuję ich prawo do protestu, szanuję ich prawo do demokratycznego wyrażania swojej woli. Część opozycji próbuje politycznie wykorzystać ten element do podjudzania nawet czasami społeczeństwa w tym zakresie. Ja bym wolał się skupić na spokojnej, dobrej rozmowie również z mieszkańcami.

Radio 90: Kiedy Pan zamierza odpowiedzieć na apel marszałka?

Jarosław Wieczorek: Oczywiście wojewódzka Rada Dialogu Społecznego ma w swoich kompetencjach różne zagadnienia. Zapewne też będzie dyskutować o tym, ale warto podkreślić, że pan marszałek przez cały ubiegły rok był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, który jeszcze w 2020 roku w samych superlatywach wypowiadał się w odniesieniu do Centralnego Portu Komunikacyjnego w odniesieniu do linii kolejowej, do inwestycji, do rozwoju.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabka z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem do zobaczenia poniżej:

Więcej o Centralnym Porcie Komunikacyjnym: TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024