Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielka akcja profilaktyczna w przedszkolu w Rybniku Boguszowicach. Dzieciaki przebadane USG

Facebook Twitter

300 dzieci z Przedszkola Publicznego nr 20 z Rybnika Boguszowic przebadanych zostało aparatem USG. Akcja bezpłatnego badania jamy brzusznej oraz pachwin dla dzieci w wieku przedszkolnym trwa do soboty (20.11.)

Oprócz dzieci uczęszczających do przedszkola, przebadanych zostanie również ich rodzeństwo.  W piątek odwiedziliśmy z mikrofonem przedszkole. Przez cały dzień placówkę odwiedzali rodzice z pociechami:

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej i wczesne stadium nowotworu

– przypomina Katarzyna Musioł ordynator oddziału pediatrycznego w WSS nr 3 w Rybniku:

Katarzyna Musioł: Badanie USG jest badaniem łatwo dostępnym, nieinwazyjnym, tanim, niebolesnym. Warto z niego korzystać. Świetnie, że jest taka akcja, bo dzieci się oswajają z tym badaniem. W środowisku bardzo im przyjaznym. Badanie USG jest najlepszym badaniem profilaktycznym wykrywającym nowotwór we wczesnym stadium. Najlepszym przykładem tego jest historia chłopca z Rybnika, który jadąc z dziadkami w aucie, uległ wypadkowi. Po wypadku został przewieziony do nas na SOR, żeby zobaczyć, czy nie ma zmian pourazowych. W tym wykonanym USG okazało się, że wykryty został nowotwór w bardzo wczesnym stadium kompletnie niedający jeszcze objawów. Dzięki temu chłopiec rozpoczął bardzo szybko leczenie i ma o wiele większe szanse na wyleczenie.

Bezpłatne badania profilaktycznych dla dzieci były możliwe dzięki akcji „Przegoń raka dla dzieciaka” Grupa biegaczy amatorów pokonała dystans ponad 900 km na odcinku Bagdad – Rzym…w Polsce. Dzięki temu udało się zebrać 100 tysięcy złotych i przeznaczyć je na badania: Mówią Małgorzata i Rafał Hawel, organizatorzy akcji:

Rafał Hawel: W tym roku z Bagdadu do Rzymu nie opuszczając granic Polski. Są dwie piękne miejscowości bardzo małe w Polsce od siebie oddalone o 60 km, ale my zrobiliśmy 900 o własnych nogach. Doszliśmy do wniosku, że jak już biegać to też połączyć to z czymś dobrym. Zebraliśmy ponad 100 tysięcy złotych, które dzisiaj możemy spożytkować na badanie profilaktyczne.

Małgorzata Hawel: Beneficjent naszej akcji, czyli fundacja „Iskierka” przeznaczył je na badania profilaktyczne dzieci, ponieważ te badania profilaktyczne są bardzo ważne, bardzo istotne, ponieważ pomagają przegonić chorobę, wyprzedzić ją. Bez pomocy, stowarzyszeń, fundacji i ludzi dobrej woli, którzy chcą wpłacać na to pieniądze, okazuje się, że niestety nasza służba zdrowia nie działa tak, jak powinna, brakuje pieniędzy na badania, na leki.

Akcję bezpłatnych badań dla 300 rybnickich dzieci wsparła Fundacja Mali wspaniali, Miasto Rybnik oraz Fundacja Iskierka.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021