StartWiadomości Wiadomości dnia

Wielka przeprowadzka ryb i roślin do stawu Plinc

Został on wybudowany w niespełna miesiąc – mówił o poranku w Radio 90 Augustyn Bombała z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Raciborzu, konsultant Banku Światowego i koordynator projektu budowy:

Zgodnie z wytycznymi decyzji środowiskowej, mieliśmy tylko jeden miesiąc – sierpień na wybudowanie stawu Plinc, do którego mają być przenoszone organizmy żywe, które z powodu budowy zbiornika mogłyby zginąć. A szczególnie gdybyśmy musieli to napełniać. Na przeniesienie organizmów mamy czas do końca listopada. To są namuły, to są różnego rodzaju rośliny, jest to wszystko szczegółowo w decyzji środowiskowej opisane i w przyszłym tygodniu te przenosiny rozpoczniemy, tak, żeby do końca listopada spokojnie zdążyć.

Nieco wcześniej, bo do końca września w starostwie raciborskim zostanie przedstawiona wstępna koncepcja dowozu materiałów niezbędnych do budowy zbiornika:

Dowóz materiałów masowych rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Czuję to parcie samorządów lokalnych, żebyśmy się jak najszybciej określili. Zresztą umowa ze starostą raciborskim – ustna umowa oczywiście – jest taka, że do końca miesiąca pojawimy się z tym planem. Decyzja przede wszystkim należy do wykonawców, gdzie co będzie kupował.

Radio 90: To będzie najkrótsza droga, najtańsza?

Tak, no na pewno. I wiem, że dla kluczowych surowców są producenci tego w Kielcach i w Czechach. Którędy i z kim podpisze umowę – nie wiem.

Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.

Zostaw komentarz