Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Wielka przeprowadzka ryb i roślin do stawu Plinc

Facebook Twitter

Do końca listopada wszystkie organizmy żywe: ryby, płazy i rośliny żyjące na terenie budowanego Zbiornika Racibórz zostaną przeniesione do nowego stawu Plinc. Obiekt był istotnym elementem całej inwestycji, bez niego nie można było podjąć kolejnych etapów prac.

Został on wybudowany w niespełna miesiąc – mówił o poranku w Radio 90 Augustyn Bombała z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Raciborzu, konsultant Banku Światowego i koordynator projektu budowy:

Zgodnie z wytycznymi decyzji środowiskowej, mieliśmy tylko jeden miesiąc – sierpień na wybudowanie stawu Plinc, do którego mają być przenoszone organizmy żywe, które z powodu budowy zbiornika mogłyby zginąć. A szczególnie gdybyśmy musieli to napełniać. Na przeniesienie organizmów mamy czas do końca listopada. To są namuły, to są różnego rodzaju rośliny, jest to wszystko szczegółowo w decyzji środowiskowej opisane i w przyszłym tygodniu te przenosiny rozpoczniemy, tak, żeby do końca listopada spokojnie zdążyć.

Nieco wcześniej, bo do końca września w starostwie raciborskim zostanie przedstawiona wstępna koncepcja dowozu materiałów niezbędnych do budowy zbiornika:

Dowóz materiałów masowych rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Czuję to parcie samorządów lokalnych, żebyśmy się jak najszybciej określili. Zresztą umowa ze starostą raciborskim – ustna umowa oczywiście – jest taka, że do końca miesiąca pojawimy się z tym planem. Decyzja przede wszystkim należy do wykonawców, gdzie co będzie kupował.

Radio 90: To będzie najkrótsza droga, najtańsza?

Tak, no na pewno. I wiem, że dla kluczowych surowców są producenci tego w Kielcach i w Czechach. Którędy i z kim podpisze umowę – nie wiem.

Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj