Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkanoc z archiwum Radia 90. Pamiętacie? Część 3

Facebook Twitter

Z okazji Wielkanocy zajrzeliśmy do naszego radiowego archiwum. W tym roku procesje konne się nie odbędą, ale mówimy o nich co roku na Wielkanoc.

Procesje konne to zwyczaj z okolic Raciborza. W 2015 roku w wiadomościach Radia 90 mówiliśmy o procesji konnej w gminie Nędza, która odbyła się już po raz 31. Pomimo fatalnej pogody, prosili o urodzaj objeżdżając pola trzech wiosek – Zawady Książęcej, Ciechowic i Łęgu.

Dwa lata później, w 2017 roku z naszym mikrofonem i kamerą obserwowaliśmy procesje konną w Pietrowicach Wielkich, uczestniczyło w niej około 80 koni.

W listopadzie ubiegłego roku pojawiła się szansa, by wielkanocne procesje konne zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego. Tradycja zachowała się już w niewielu miejscach, pielęgnowana jest wciąż na raciborszczyźnie.

I dobrze, aby dalej tak było

– mówiła nam wówczas Julita Ćwikła, etnograf z muzeum w Raciborzu, pod koniec listopada odbyły się konsultacje społeczne w sprawie wpisu Wielkanocnych Procesji Konnych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na razie taki wpis na krajowej liście NDK się nie pojawił.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2022